O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ekonomické dopady koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19

Tuzemské firmy i státní rozpočet by mohly kvůli nákaze koronavirem způsobujícím onemocnění COVID-19 přijít o desítky miliard korun. Burzy na celém světě jsou jako na houpačce, každé další zhoupnutí ale zpravidla začíná pádem ještě níže než to předchozí. Jak se koronavirus promítne do vývoje tuzemské i světové ekonomiky? I když je na odpovědi ještě brzy, nápovědy již máme. Pojďme se na ně podívat.

Hospodářská komora ČR upozorňuje, že firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření koronaviru přijít řádově o desítky miliard korun. Doporučuje proto, aby stát vedle bezúročných úvěrů zvážil i další kroky k jejich podpoře, například rychlé řešení odkladu daňových plateb nebo odvodů. „Ukazuje se, jak významným sektorem tuzemské ekonomiky je cestovní ruch, kterému hrozí v případě delšího výpadku příjmů z turistiky ztráta až 35 miliard korun. Veřejné rozpočty by následně mohly tratit až 14 miliard korun na daních a odvodech,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Cestovní ruch má podíl na českém HDP 2,9 %, zaměstnává více než 240 tis. lidí a na každou mimořádnou situaci je velmi citlivý. „V tomto sektoru je v ohrožení až 40 tisíc pracovních míst a v případě, že by krizová situace okolo koronaviru měla trvat delší dobu, celé odvětví se dostane do obrovských potíží a může ohrozit i další navazující obory například v sektoru služeb,“ upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Důležité bude podle Komory také zajistit opětovné nastartování ekonomiky, jakmile epidemie koronaviru opadne. To by podle ní měly zajistit alespoň částečné kompenzace firmám za mzdové náhrady zaměstnanců v karanténě. Ohroženou skupinou jsou podle zástupců Komory i drobní živnostníci, kteří 14denní výpadek kvůli karanténním opatřením nemusí finančně ustát.

„Na současnou situaci kolem koronaviru bohužel doplácí všichni. Podnikatelé, zaměstnanci i stát. V dané chvíli jsou nicméně preventivní opatření nezbytná a my jsme připraveni společně se státem co nejvíce zmírnit ekonomické dopady,“ říká Dlouhý.

Analytici Hospodářské komory předpokládají, že pokud by epidemie koronaviru skončila v průběhu jara, snížil by se letos růst HDP řádově o desetiny procenta. Dlouhotrvající více než půlroční nákaza by ale mohla paralyzovat celé hospodářství ČR.

Ceny akcií padají

Ceny akcií se stále výrazně mění. V řadě případů vývoj kopíruje stále stejný scénář: V panice tituly poklesnou na nové dno, aby se poté od něj odrazily, ale ani zdaleka se nevrátí na původní hodnotu. Výrazný rozdíl lze ovšem spatřit na české burze a v zahraničí, především v USA. Zatímco v USA mnohé populární tituly v uplynulých dvou až třech letech vyrostly o desítky procent a někdy i na násobky svých hodnot, v ČR k tak vysokým růstům běžně nedocházelo. České akcie se tak při současných pádech často dostávají na své mnohaleté dno (za všechny jmenujme například ČEZ, který shora pokořil hranici 375 Kč za akcii nebo Komerční banku, která se dostala pod 600 Kč za akcii), zatímco populární americké akcie jsou zpravidla ještě stále velmi vysoko nad hodnotami, které měly před dvěma či třemi lety.

Co z toho plyne? To je pochopitelně otázka za miliony či miliardy korun. Může to znamenat, že české akcie už níže nepůjdou? Nebo že ty americké budou ještě hodně klesat? To jsou samozřejmě spekulace, kterým se neubráníme, vše bude ale nepochybně velmi záležet především na dalším postupu nákazy koronavirem. A to jak v ČR, tak v zahraničí.

Pominout nelze ani aktuální vývoj na trhu měn, koruně se nedaří ani k euru ani k dolaru. I tady lze ovšem očekávat, že bude další vývoj záviset především na vývoji nákazy koronavirem. Poslední vývoj lze zřejmě nejsnáze připsat nechuti investorů k jakémukoli riziku a očekávání poklesu úrokových sazeb ČNB, ve hře je ovšem nepochybně řada faktorů působících společně.

Dopady koronaviru na světovou ekonomiku

Česká spořitelna na konci února publikovala komentář Davida Navrátila, svého hlavního ekonoma, podle něhož může dopad koronaviru v případě pandemie představovat zpomalení růstu světové ekonomiky o 1,2 procentního bodu HDP. I přes COVID-19 ale podle něj lze v letošním roce očekávat pozitivní růst české ekonomiky. Případné negativní dopady by zmírnilo oslabení koruny, případně snížení úrokových sazeb. Zpomalení v Číně podle Navrátila nejvíce zasáhne v ČR odvětví výroby počítačů, a to kvůli vysoké závislosti na dovozech dílů a součástek z Číny.

Navrátil rovněž upozorňuje, že Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu čínské ekonomiky díky COVID-19 z 6 % na 5,6 %. Globálně pak očekává růst nižší o 0,1 %. Za tímto odhadem je ovšem schován předpoklad, že koronavirus bude rychle slábnout a čínská ekonomika se v březnu či dubnu vrátí do normálu. A problémy se nebudou šířit do dalších zemí.

"Samozřejmě velikost negativního dopadu závisí na rozsahu pandemie, ale taky na tom, jak moc velkou paniku vyvolá. Panika se totiž šíří rychleji než epidemie. Až 90 procent ekonomických nákladů může být spojeno se strachem lidí potkávat se. V případě větší paniky tak náklady vzrostou. Panika vede k okamžitým propadům produkce a poptávky. Na druhou stranu panika snižuje šíření nemoci. A především tyto náklady jsou obvykle minimálně částečně kompenzovány následným obnovením důvěry, kdy lidé se snaží snahou realizovat odložené nákupy a firmy dohánět výrobu. Míru paniky můžeme měřit například tím, jak lidé skupují jakékoliv roušky, ale i například akcie japonské firmy Kawamoto, která vyrábí mimo jiné i zdravotní roušky. Její akcie vzrostly v letošním roce až o téměř 750 %. Pokud bychom chtěli odhad Světové banky udělat více konzervativním, tak bychom se po zohlednění větší globalizace (od roku 2015), vlivu sociálních sítí (rychlejší šíření paniky) a nejistoty dostali na 1,2 % globálního HDP. To by pro ČR znamenalo negativní dopad ve výši 0,7 % HDP," uvádí ve svém komentáři Navrátil.

Pokud se situace podaří zvládnout během prvního čtvrtletí, tak by podle Navrátila COVID-19 mohl snížit růst české ekonomiky o 0,2-0,4 procentního bodu za celý rok. Pokud by epidemie přerostla na pandemii, tak se negativní dopady podle jeho názoru budou pohybovat mezi 0,4-0,7 procentními body v závislosti na míře nejistoty a paniky. V obou scénářích to nicméně znamená, že by česká ekonomika měla zvládnout případné potíže, aniž by upadla za celý letošní do recese.


(14. 3. 2020 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Koronavirus a COVID-19: Zásahy vlády, dopad na ekonomiku

Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5225)