Naprostá většina, konkrétně tři čtvrtiny lidí s přístupem na internet, si v Česku zatím nikdy nepořídily žádnou knihu v elektronické verzi, přesto ovšem elektronickou knihu už v Česku někdy četli 4 lidé z 10. E-knihy čte většina na notebooku, cca třetina na mobilním telefonu, čtvrtina pak na čtečkách e-knih nebo na tabletu.
Jak se u nás e-knihám daří, kde je lidé čtou a zda dokážou konkurovat klasickým tištěným knihám, zjišťoval výzkum realizovaný společností Mediaresearch ve spolupráci s Českým národním panelem. Zúčastnilo se ho 1008 respondentů z internetové populace starších 15 let.
Česko má i v digitálním věku poměrně hojný počet čtenářů knížek. Alespoň jednou týdně čte podle průzkumu knihy polovina populace, která je aktivní na internetu – a tím se míní i knihy elektronické. Ty však ve zdejším prostředí až takový boom nezažívají. Téměř tři čtvrtiny populace si nikdy žádnou e-knihu nepořídily, přičemž 40 % ani o koupi neuvažuje. Dalších 21 % o koupi některé z elektronických knih přemýšlí a 13 % uvažuje nad jejich stažením z internetu zdarma.
Většina dotázaných přitom má způsob, jak elektronické knihy číst – 71 % internetové populace vlastní přístroj, který považuje za adekvátní pro jejich čtení – nejčastěji jde o počítač, notebook či mobilní telefon, v pětině případů o tablet a v 9 % o čtečku.
A na jakém zařízení pak čtenáři e-knih otvírají své oblíbené knihy nejčastěji? Polovina z těch, kteří už někdy četli nějakou e-knihu, je čte na notebooku, necelá třetina na svém mobilním telefonu, 26 % na stolním počítači a stejné procento na speciální čtečce elektronických knih (tedy např. Kindle) a 25 % na tabletu (typu iPad apod.).
Na rozdíl od zemí, kde se e-knihám skutečně daří (především pak USA) je v Česku stále pro mnohé pořízení e-knihy relativně komplikované. V USA na specializované čtečce (nejčastěji Kindle společnosti Amazon) stačí vybrat knihu, potvrdit koupi a za několik sekund ji již lze na tomto zařízení číst. V Česku je třeba stále proces nákupu a nahrávání do čtečky zpravidla nutno realizovat oklikou.
Čeští čtenáři si také často stěžují na vysokou cenu e-knih v ČR. Zatím stále platí, že mnozí vydavatelé prodávají e-knihy se zanedbatelnou slevou oproti těm papírovým - a vše nasvědčuje tomu, že pokud nepochopí, že se časy změnily, jejich byznys se vydá na stejnou dráhu, jako ten u vydavatelů hudby.
Žese časy mění i v ČR dokazují poslední aktivity velkých tuzemských e-shopů (např. Alza.cz), které již často e-knihy nabízejí - spolu s elektronickou knihovnou, kde je pak mají jejich zákazníci uloženy.
I na českém internetu se lze setkat s řadou zdrojů, z nichž lze snadno získat knihy zdarma. Takovým místem je i rozcestník e-knih našeho partnerského magazínu Slasti.cz.