O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

EET a prodej aplikací přes Google Play, Microsoft Store a Apple iTunes

Elektronická evidence tržeb se loni v prosinci úspěšně rozběhla a letos v březnu se dotkne další skupiny podnikatelů - velkoobchodníků a maloobchodníků. Jak je to ale s prodejem softwarových aplikací (mobilních i jiných) přes obchody, jako jsou Google Play, Microsoft Store a Apple iTunes?

Ministerstvo financí pořádá pro podnikatele řadu seminářů, které se týkají EET (aktuálně například spolu s Finanční správou ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR v pondělí 30. ledna 2017 v Clarion Congress Hotelu v Praze), zprovoznilo speciální webovou stránku www.etrzby.cz, ale přesto ohledně elektronické evidence tržeb existuje řada nejasností. Jedna poměrně zásadní se týká e-shopů a elektronických plateb.

Aktuálně stále platí stav, kdy by i elektronické platby v e-shopech měly být evidovány. Ministr financí, Andrej Babiš, sice navrhuje výjimku, ale ta zatím nebyla schválena a není ani jasné zda - a případně kdy - se tak stane. Pokud by tato výjimka schválena nebyla, dotkla by se EET zřejmě i prodeje aplikací prostřednictvím obchodů Google Play, Microsoft Store a Apple iTunes.

Programátor, výrobce a obchod s aplikacemi

Dotkne se EET i tvůrců aplikací prodávaných přes Google Play?
Dotkne se EET i tvůrců aplikací prodávaných přes Google Play?
Pro ujasnění si celé problematiky je vhodné připomenout, že v případě prodeje aplikací pro mobilní telefony, tablety i PC prostřednictvím výše zmíněných obchodů, se celá transakce dotýká tří subjektů: výrobce aplikace (firmy, jednotlivého programátora apod.), prodejce aplikace (Google Play, Microsoft Store, Apple iTunes apod.) a koncových zákazníků. Role koncového zákazníka v EET je zřejmá, u prvních dvou subjektů je to ale složitější.

Pokud bude prodej aplikací podléhat EET, může za evidenci být podle konkrétní smlouvy s obchodem pravděpodobně zodpovědný buď samotný obchod (pokud je prodejcem obchod), nebo prodejce (pokud provozovatel obchodu jen pronajímá technické prostředky pro prodej aplikací jejich prodejci). V každém případě se ale EET neobejde bez součinnosti provozovatele obchodu s aplikacemi.

Zde je vhodné připomenout, od kdy se EET týká jakých oblastí podnikání: od 1. prosince 2016 je povinná pro ubytovací a stravovací služby, od 1. března 2017 pro maloobchod a velkoobchod, od 1. března 2018 pro ostatní činnosti vyjma těch, pro něž platí od 1. června 2018, a od 1. června 2018 pro vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Z hlediska výrobce softwarových aplikací (pokud současně neprovozuje maloobchod/velkoobchod) by tedy zřejmě měl být důležitý až rok 2018. Znamá to, že je ještě spousta času? Vzhledem k možným problémům nikoli.

Zeptali jsme se přímo GFŘ, Apple, Google a Microsoftu

Protože je ve hře řada neznámých, rozhodli jsme se získat podrobnější informace přímo od společností Microsoft, Apple a Google. Obecné stanovisko společnosti Google, které nám její zástupci zaslali, je stručné a zní takto: "Vývojáři, kteří prodávají svá díla prostřednictvím obchodu Google Play inkasují tržbu převodem na účet, tudíž se na ně povinnost EET nevztahuje."

Společnost Microsoft nám pak na náš dotaz sdělila: „Česká republika spouští elektronickou evidenci tržeb od 1. prosince 2016. Tento nový systém bude implementován postupně v jednotlivých fázích, v závislosti na jednotlivých odvětvích. Podle instrukcí publikovaných Ministerstvem financí, prvním segmentem, kde bude aplikován, jsou stravovací a ubytovací služby. Tento požadavek (EET) je poměrně nový a my budeme monitorovat dopad na naše B2C prodeje v ČR.“

Společnost Apple nám na náš dotaz neodpověděla.

Oslovili jsme rovněž Generální finanční ředitelství ČR s dotazem, jak se EET dotkne prodeje softwarových aplikací pro mobilní telefony - realizovaný prostřednictvím obchodů Google Play, Apple iTunes a Microsoft/Windows Store. I zde jsme dostali spíše obecnou odpověď: „Vzhledem k rozmanitosti platebních metod používaných při on-line nákupech v eshopech uvádí Generální finanční ředitelství na http://www.etrzby.cz/cs/761 informace a pravidla, na základě kterých je nutné dle konkrétní platební metody stanovit, zda (a v kterém okamžiku) příslušná platba podléhá evidenci tržeb či nikoliv. Zároveň se tímto upřesňují informace uvedené v Metodickém pokynu k aplikaci zákona o evidenci tržeb zveřejněném na webu www.etrzby.cz.“

Nutno dodat, že tuto odpověď jsme dostali ještě před tím, než došlo k vážným úvahám o úpravě povinnosti evidence elektronických tržeb pro e-shopy. A že na uvedeném odkazu se opět dočtete spíše obecné informace, včetně oné formulace:

"Formální náležitosti pro evidovanou tržbu dle § 5 zákona o evidenci tržeb splňuje platba poplatníkovi, která je uskutečněna:

...

b) bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat"

což je právě formulace, kvůli které je třeba evidovat i platbu platební kartou.

Jak to tedy s EET pro aplikace bude

Z výše uvedeného plyne, že problematika EET je natolik nová - a prodej softwarových aplikací přes obchody Google Play, Microsoft Store a Apple iTunes zřejmě pro mnohé natolik „exotický business“, že je situace stále nejasná. Vše by zřejmě vyřešilo, pokud by se podařilo prosadit výjimku z EET pro elektronické platby v e-shopech.

Pokud k tomu nedojde, situace bude patrně značně komplikovaná. Na základě získaných odpovědí nelze předpokládat, že by provozovatelé zmíněných obchodů již nyní aktivně EET řešili, mohlo by se tedy zřejmě stát i to, že by povinnost evidovat tržby nakonec smluvně dopadla na výrobce aplikací - což by ovšem bez spolupráce s obchody bylo de facto neproveditelné. Nezbývá tedy než doufat, že se EET výrobců aplikací nebude týkat dříve než v roce 2018 a že do té doby zvítězí zdravý rozum.


(3. 1. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Elektronická evidence tržeb: Teď už se patrně dotkne i vás

Druhá vlna elektronické evidence tržeb startuje již za necelý měsíc, prvního března 2017. Dotkne se odhadem 250 tisíc podnikatelských subjektů...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zrušit
Tak snad to EET pro eshopy zruší, tohle by znamenalo konec mobilních aplikací od českých vývojářů....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2974)