O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Dotace na výzkum a inovace: EU rozdává 80 miliard eur

Evropská komise právě poprvé vyzvala k podávání návrhů na projekty, které mohou získat finanční prostředky z programu EU na podporu výzkumu a inovací s názvem Horizont 2020. Na program je vyčleněno celkem 80 miliard eur a jen během prvních dvou let jeho fungování pak bude dáno k dispozici přes 15 miliard eur. Cílem je prý stimulovat znalostní hospodářství EU a nalézt nová řešení v oblastech, které mohou mít velký význam pro každodenní život občanů.


Pokud jde o hlavní témata, v období 2014 a 2015 budou ve středu zájmu například tyto oblasti: personalizace zdravotní péče, bezpečnost počítačových systémů a inteligentní města.

Evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnová k tomu uvedla: „Nadešel čas pustit se do práce. Horizont 2020 má pro budoucnost výzkumu a inovací v Evropě zásadní význam a přispěje k hospodářskému růstu, zvýšení zaměstnanosti a zlepšení kvality života. Tento program jsme koncipovali tak, aby přinášel výsledky, a zároveň jsme maximálně omezili administrativní formality, aby bylo jednodušší o prostředky požádat. Vyzývám tedy výzkumné pracovníky, univerzity, podniky, včetně malých a středních podniků, a další subjekty, aby se do programu přihlásili.“

Je to poprvé, co Komise uvedla priority pro financování na období dvou let. Chce tak umožnit výzkumným pracovníkům a podnikům získat větší jistotu ohledně směřování politiky EU v oblasti výzkumu. Od dnešního dne je možné se přihlásit ve většině výzev k podávání návrhů, které budou financovány z rozpočtu programu na rok 2014.

Základní témata dotačního programu

Další příležitosti budou následovat v průběhu roku. Jen na rok 2014 je vyhrazeno kolem 7,8 miliard eur, přičemž finančními prioritami jsou podle představitelů EU tři základní pilíře programu Horizont 2020:

vynikající věda: Na podporu špičkových vědeckých pracovníků jsou vyhrazeny přibližně 3 miliardy eur, včetně 1,7 miliard na granty z Evropské rady pro výzkum . V rámci programu Marie Skłodowska-Curie bude na stipendia pro mladé výzkumné pracovníky k dispozici 800 milionů eur (viz MEMO/13/1123).

vedoucí postavení v průmyslu: Na podporu vedoucího postavení Evropy např. v oblasti informačních a komunikačních technologií, nanotechnologie, pokročilé výroby, robotiky, biotechnologie a výzkumu vesmíru, je vyhrazeno 1,8 miliard eur.

společenské výzvy: Na inovativní projekty řešící některé ze sedmi společenských výzev uvedených v programu Horizont 2020 je vyhrazeno 2,8 miliard eur. Jedná se především o tyto oblasti: zdraví, zemědělství, námořní výzkum a biohospodářství, energetika, doprava, opatření v oblasti klimatu, životní prostředí, účinné využívání zdrojů a surovin či bezpečnost.

Horizont 2020 je doposud největší

Horizont 2020 je doposud největším rámcovým programem EU na podporu výzkumu a inovací – poběží 7 let a jak už bylo zmíněno, disponuje rozpočtem ve výši téměř 80 miliard eur. Většina prostředků EU na výzkum se přiděluje na základě konkurenčních výzev k předkládání návrhů, ale tento program počítá rovněž s financováním Společného výzkumného střediska Evropské komise, Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) a výzkumu spadajícího pod Smlouvu o Euratomu.

Zároveň budou vyhlašovány individuální výzvy k podávání návrhů v rámci specifických partnerství s konkrétním odvětvím či s členskými státy. Celkový rozpočet EU na výzkum v roce 2014, včetně individuálních výzev a administrativních nákladů, se pohybuje ve výši 9,3 miliard eur a v roce 2015 vzroste na 9,9 miliard eur. Konečná částka na rok 2015 bude známa po přijetí rozpočtu na rok 2015.

Konkrétní příležitosti

Příležitosti pro získání prostředků v rámci programu Horizont 2020 jsou uvedeny v pracovním programu, který naleznete na internetových stránkách Komise věnovaných financování výzkumu. Celý proces žádosti o finanční prostředky je prý nyní rychlejší a lze jej celý provést elektronicky. Programová struktura je rprý ovněž jednodušší a k dispozici je jednotný soubor pravidel. Snížena měla být také zátěž způsobená finanční kontrolou a audity.

Na období 2014–2015 je vyčleněno i 500 milionů eur na inovativní malé a střední podniky, a to prostřednictvím zcela nového nástroje. Očekává se rovněž, že mnoho projektů bude obsahovat genderové aspekty. Finanční prostředky budou věnovány i na stimulaci diskuse o úloze vědy v dnešní společnosti. Byla zavedena nová pravidla, kterými se stanoví požadavek tzv. otevřeného přístupu k informacím, které se týkají výsledků projektů realizovaných v rámci Horizontu 2020. Ty by tak měly být veřejnosti dostupné zdarma.


(13. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(405)