Velká Británie není od začátku ledna 2021 již oficiálně součástí Evropské unie. Uzavření tzv. pobrexitové dohody, která upravuje budoucí vztahy Spojeného království s unií, bylo pomyslnou tečkou za dlouholetým spojenectvím. Ačkoliv ekonomové po referendu, které o Brexitu rozhodlo očekávali, že se firmy budou z ostrova masivně stěhovat, zájem britských podnikatelů o byznys v Čechách kontinuálně klesá. Upozorňuje na to Bisnode A Dun & Bradstreet Company.
Podle zjištění Bisnode A Dun & Bradstreet Company počet tuzemských firem s britským vlastníkem dosáhl maxima začátkem roku 2018. Tehdy v ČR podnikalo přes 5 000 takových společností, aktuálně jich je 4 396. Přestože počet českých společností, které mají vlastníka z Velké Británie, se od roku 2018 kontinuálně snižuje, objem britského kapitálu upsaného v základním jmění ovládaných podniků je na maximu a blíží se 51,6 miliardám korun.
„Zajímavé je, že v sousedním Slovensku je situace přesně opačná. Počet firem kontrolovaných britskými majiteli od roku 2015 mírně stoupá, a aktuálně je na maximu. V základním kapitálu slovenských firem mají britští vlastníci proinvestováno 1,08 miliardy euro, což je o 5 milionů euro méně, než v roce 2019,“ shrnula analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Důvodů může být řada, mimo jiné například odvětvové složení britských firem působících v ČR a na Slovensku.