O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Dohoda: Jednotné údaje z developerského trhu v ČR jsou na dohled

Společnosti Ekospol, Skanska Reality a Trigema, které až doposud vydávaly své analýzy realitního trhu a data týkající se aktuálních trendů na developerském trhu jednotlivě, se v této oblasti dohodly na spolupráci. Zajímavým faktem podle nich je, že i navzdory odlišným metodikám měření se při vzájemném porovnání údaje lišily pouze o jednotky. Pro zjednodušení a zpřehlednění těchto dat se proto developeři dohodli na pravidelných setkáváních u příležitosti porovnání a zkorigování hlavních ukazatelů trhu (počty prodaných bytů, zásoba na trhu). Každá z uvedených společností bude nyní uvádět tyto informace ve vzájemné shodě.


Domníváme se, že jednotné uvádění informací o trhu přispěje k lepší srozumitelnosti. Poskytovaná data mohou být zároveň vnímána jako objektivnější, neboť se na nich shodly tři nezávislé společnosti,“ prezentují vzájemnou shodu Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol, Naďa Ptáčková, ředitelka Vývoje projektů a Akvizic Skanska Reality a Marcel Soural, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Trigema.

Se zavedením komunikace jednotných informačních výstupů týkajících se developerského trhu souviselo sladění metodik sběru dat. Jako „prodané“ se nyní sledují byty, které jsou v cenících developerů opravdu uvedeny ve stavu „prodáno“, anebo již nejsou zobrazovány v nabídce. Naopak byty ve všech ostatních statusech (volný, ústní rezervace atd.) jsou dle sjednocené metodiky stále započítávány do celkové nabídky trhu. Nabídkovou cenu za m2 si však i nadále bude každý developer počítat individuálně, neboť metodiky výpočtů se liší a každá z nich podle zástupců developerů přináší na problematiku jinak přínosný náhled.

V blízké době bychom se tedy měli dočkat sladěných statistik, byť z výše uvedeného plyne, že v části metodiky by byly přínosné ještě další kroky. Totéž platí i pro další potenciálně přínosné vylepšení, totiž dohodu s dalšími významnými hráči na trhu.


(11. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(963)