O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Dodávky energie do Evropské unie: Změny mají zlepšit situaci

V souvislosti s nedávnými událostmi v zahraničí přišla EU s návrhem opatření, díky nimž by bylo zabezpečení spolehlivější. Evropská unie je na dovozu energie závislá více než z 50 %, a proto mohou její energetickou bezpečnost lehce narušit politické události v zahraničí. Nejvíce jsou ohroženy dodávky plynu - na rozdíl od ropy, která se do EU dováží po moři, je zemní plyn dodáván plynovody. To znamená, že v případě nutnosti změny dodavatele má Evropa pouze malý manévrovací prostor.

Po dočasném přerušení dodávek plynu v zimě roku 2006 a 2009 byla přijata opatření s cílem zvýšit energetickou bezpečnost Unie. Nicméně napjatá situace na Ukrajině – přes jejíž území vedou plynovody z Ruska do Unie – poukázala na potřebu energetickou bezpečnost dále posilovat.

Vyšší spolehlivost dodávek plynu

K zabezpečení kontinuity dodávek plynu letos v zimě navrhla EU provéstzátěžové testy, v jejichž rámci se bude simulovat přerušení dodávek plynu s cílem zjistit, jak by Unie situaci zvládla. To nám pomůže vypracovat havarijní plány a záložní mechanismy, např. zvýšit zásoby plynu pro případ, že k přerušení dodávek skutečně dojde.

V zájmu lepšího zabezpečení dodávek v dlouhodobém horizontu EU navrhuje diverzifikovat dodavatele, tedy dovážet energii z vícero zemí. V roce 2013 pocházelo přes 90 % zemního plynu dováženého do EU ze čtyř zemí: Ruska, Alžírska, Libye a Norska. A také šetřit energií a zlepšit infrastrukturu v zájmu účinnějšího využívání energií v Evropě.

Navrhuje rovněž využívat vlastních energetických zdrojů EU. Výroba energie v Unii klesla od roku 1995 do roku 2012 téměř o 20 %. Mohla by se však opět zvýšit prostřednictvím udržitelné těžby fosilních paliv a zintenzivněním produkce energie z obnovitelných zdrojů. A dokončit vnitřní trh s energií s cílem usnadnit tok energie mezi členskými zeměmi. Na dodávkách plynu z Ruska zcela závisí šest zemí EU. Pokud bychom byli schopni odklonit tok energie a nasměrovat ho tam, kde je právě potřeba, snížilo by to zranitelnost těchto zemí.

Projednání již v červnu

Návrhy předložené Evropskou komisí budou projednávat vedoucí představitelé zemí EU na zasedání ve dnech 26.–27. června 2014.


(11. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1202)