V souvislosti s nedávnými událostmi v zahraničí přišla EU s návrhem opatření, díky nimž by bylo zabezpečení spolehlivější. Evropská unie je na dovozu energie závislá více než z 50 %, a proto mohou její energetickou bezpečnost lehce narušit politické události v zahraničí. Nejvíce jsou ohroženy dodávky plynu - na rozdíl od ropy, která se do EU dováží po moři, je zemní plyn dodáván plynovody. To znamená, že v případě nutnosti změny dodavatele má Evropa pouze malý manévrovací prostor.
Po dočasném přerušení dodávek plynu v zimě roku 2006 a 2009 byla přijata opatření s cílem zvýšit energetickou bezpečnost Unie. Nicméně napjatá situace na Ukrajině – přes jejíž území vedou plynovody z Ruska do Unie – poukázala na potřebu energetickou bezpečnost dále posilovat.
K zabezpečení kontinuity dodávek plynu letos v zimě navrhla EU provéstzátěžové testy, v jejichž rámci se bude simulovat přerušení dodávek plynu s cílem zjistit, jak by Unie situaci zvládla. To nám pomůže vypracovat havarijní plány a záložní mechanismy, např. zvýšit zásoby plynu pro případ, že k přerušení dodávek skutečně dojde.
V zájmu lepšího zabezpečení dodávek v dlouhodobém horizontu EU navrhuje diverzifikovat dodavatele, tedy dovážet energii z vícero zemí. V roce 2013 pocházelo přes 90 % zemního plynu dováženého do EU ze čtyř zemí: Ruska, Alžírska, Libye a Norska. A také šetřit energií a zlepšit infrastrukturu v zájmu účinnějšího využívání energií v Evropě.
Navrhuje rovněž využívat vlastních energetických zdrojů EU. Výroba energie v Unii klesla od roku 1995 do roku 2012 téměř o 20 %. Mohla by se však opět zvýšit prostřednictvím udržitelné těžby fosilních paliv a zintenzivněním produkce energie z obnovitelných zdrojů. A dokončit vnitřní trh s energií s cílem usnadnit tok energie mezi členskými zeměmi. Na dodávkách plynu z Ruska zcela závisí šest zemí EU. Pokud bychom byli schopni odklonit tok energie a nasměrovat ho tam, kde je právě potřeba, snížilo by to zranitelnost těchto zemí.
Návrhy předložené Evropskou komisí budou projednávat vedoucí představitelé zemí EU na zasedání ve dnech 26.–27. června 2014.