O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Do čeho investovat, aby to bylo bezpečné a výnosné

Popularita investování i v ČR stále roste. Kdo by nechtěl, aby jeho úspory rostly nebo aby mohl usnadnit dětem prostřednictvím našetřených peněz vstup do samostatného života? I v tomto období mnozí činí velká i malá rozhodnutí, která z pohledu financí ovlivní to, s čím se budeme potýkat jak my za pár let, tak další generace. Jaké možnosti spoření nebo investování se nabízejí a jak z nich zvolit tu nejlepší?

Řada lidí se stále snaží rozhlížet po spořicích účtech. Poslední roky nás ale přesvědčují, že to není moc dobrá volba. Na druhou stranu, v dnešní době, kdy sazby nejsou nulové, ale o něco vyšší, to sice není ta nejefektivnější metoda, ale máte své jisté.

„Odkládání peněz stranou a spoření má svůj význam, ale musíme si uvědomit, že drobné střádání po troškách se může projevit až ve velmi dlouhém časovém horizontu, anebo také vůbec. Vše záleží na mnoha dalších okolnostech, zejména na výši inflace,“ uvedla ředitelka dTestu Eduarda Hekšová. Pokud máme prostředky uloženy s úrokovou sazbou, která inflaci převyšuje, pak nám s během času peníze z účtu alespoň nemizí, ale to nebývá pravidlem. Nutno přiznat, že v dnešní době je tomu právě naopak a rozdíl, pro vkladatele bohužel do mínusu, může být již více než 10 %.

Stavební spoření

Typickým produktem, který je u nás velmi oblíbený právě i pro účely spoření dětem, je stavební spoření. Jen v loňském roce bylo uzavřeno více než půl milionu nových smluv o stavebním spoření. Díky státnímu příspěvku ve výši maximálně 2000 Kč za rok nám právě stavební spoření umožňuje alespoň zdánlivě na inflaci vyzrát. Při současném nárůstu to už tak úplně nefunguje, ale věřme, že to je jen přechodné období. Pozor si musíme v každém případě dát na dodržení podmínek, tedy stanovení cílové částky, dodržení minimální šestileté doby spoření, odeslání alespoň 20 000 Kč na stavební spoření ročně (lze i na několik let předem), a přitom mít k účtu stále připojen požadavek o státní podporu. Stavební spoření je navíc koncipováno jako počáteční fáze produktu, který nám umožňuje vzít si v budoucnu úvěr.

Investice na finančním trhu

Další možností je středně nebo dlouhodobá investice, záleží na tom, v jakém okamžiku věku dítěte se pro takový krok rozhodujeme. „Na rozdíl od spořicích a vkladových produktů u bank a družstevních záložen, které jsou pojištěny až do výše 2 500 000 Kč (ekvivalentu 400 000 EUR), nám sice investování na finančním trhu nabízí možnost vyššího výdělku, ale musíme si být vědomi i rizika, které s sebou takový krok nese,“ upozorňuje Hekšová a vysvětluje: „Ať si již vybereme některou z možností kolektivního investování v podílových fondech, anebo se při vyšších finančních možnostech a především znalostech, rozhodneme pro samostatný postup, platí, že získat můžeme stejně jako ztratit, a to zpravidla úplně všechno, co jsme investovali.“

Komodity

Investovat ale nemusíme jen do finančních produktů, ale také do komodit, protože ty jen tak nezmizí, a ani je nelze do nekonečna tisknout nebo řetězit. Mezi ty, které jsou u nás dlouhodobě oblíbené, patří samozřejmě nemovitosti. Pokud se ubíráme tímto směrem, je dobré si uvědomit, že zdaleka nemusí jít jen o byty nebo rodinné domy na dobré adrese, ale investice do pozemku, skladových prostor anebo garáže, nemusí být také úplně od věci. Mezi ty komodity, k nimž právě v této době obracíme znovu pozornost, patří zlato a stříbro. I tady lze najít vhodné prodejce a spočítat si, jestli se nám vstupní náklady vyplatí. Investovat pak můžeme třeba i po malých částkách a stejně pravidelně jako na finančním trhu. Podstatné je především ujištění se o tom, že skutečně investujete do samotné komodity, a ne pouze do produktu, který je na vývoj komoditních cen navázán, a také rozhodnutí o tom, kde a jak chcete mít své mince, plátky nebo cihly uloženy.

Ani jednu z cest nelze označit jako správnou, nebo špatnou. „Všechny mají svá úskalí, která se v delším časovém horizontu mohou projevit negativně. Vhodné je proto zvolit kombinaci jistoty a rizika, které odpovídá vašemu naturelu a představě, jakou o výsledku spoření pro své děti máte,“ uzavírá Hekšová. Nechte si poradit, ale stejně jako při výběru jiných věcí, nedejte jen na slova prvního poradce. Rozhodněte se až na základě informací z více stran, a především podle vlastního uvážení.

Lze jen doporučit porozhlédnout se po trhu a seznámit se i s alternativními investicemi, například do kryptoměn, do umění, do nemovitostí (nemusí jít nutně jen o byty a domy, na které mnozí dnes finančně nedosáhnou). Vždy je dobré být obezřetný a získat maximum informací o daném aktivu. Obecně platí, že čím vyšší možný zisk, tím vyšší riziko ztráty.


(20. 4. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

No, já si myslím, že v dnešní době nemusí být špatná investice například do stříbra. Pokud se nepletu, tak právě stříbro si pořád drží svoji hodnotu. Asi bych si ale nutně nekupovala nějaký stříbrný s...
Do čeho investovat? Jednoznačně do sebe. Celý život se řídím tím, že na penězích nesedím jako kvočna na vejcích a tak si kupuji věci a zkouším nové zážitky. Vloni jsem si koupil na https://www.sportli...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6441)