O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Dluhy obyvatel: Stálý růst, banky jsou opatrnější

​Poskytovatelé úvěrů pociťují nárůst půjček na bytovou potřebu či konkrétní zboží oproti běžným osobním úvěrům a splátkovým kartám. Celkový dluh obyvatel na konci 3. čtvrtletí 2014 dosáhl výše 1,71 bilionu Kč. Objem hypoték se meziročně zvýšil o 56,4 miliardy na 1,1 bilionu Kč., Objem krátkodobých úvěrů vzrostl meziročně o 7,6 mld. Kč a dosáhl výše 364 mld. Kč. Průměrná částka připadající na klienta s dlouhodobým dluhem činí 1,2 milionu Kč a s krátkodobým dluhem 146 tisíc Kč. Uvádí to CRIF.

Rostoucí trh dlouhodobých a krátkodobých úvěrů vede zároveň ke zvýšenému zájmu poskytovatelů úvěrů si na profesionální úrovni prověřovat schopnost zájemců půjčené částky řádně splácet. Do Nebankovního registru klientských informací proto podle jeho zástupců aktuálně vstupují další finanční instituce – Provident Financial, Aasa Czech, IKB Leasing ČR a LeasePlan Česká republika.

Podle aktuálních údajů Bankovního (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI), provozovaných společnostmi CBCB – Czech Banking Credit Bureau a CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau dosáhl celkový dluh na konci 3. čtvrtletí 2014 výše 1,71 bilionu Kč. Objem hypoték se meziročně zvýšil o 56,4 miliardy na 1,1 bilionu Kč., Objem krátkodobých úvěrů vzrostl meziročně o 7,6 mld. Kč a dosáhl výše 364 mld. Kč. Průměrná částka připadající na klienta s dlouhodobým dluhem činí 1,2 milionu Kč a s krátkodobým dluhem 146 tisíc Kč.

Ve 3. čtvrtletí 2014 se zvýšil ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce počet osob s krátkodobým dluhem o 5 tisíc osob na 326 tisíc osob a objem krátkodobého dluhu vzrostl o 2,8 mld. Kč na částku 39,6 mld. Kč. Zvýšila se i průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem o 6,7 tisíce Kč na 121,5 tisíce Kč.

Objem hypotečních úvěrů se meziročně zvýšil o 56,4 mld. Kč, resp. o 6 %. Hypoteční úvěr splácí 520 tisíc osob, což je o 44 tisíc osob více než v minulém roce ve stejném období. Průměrná částka hypotečních úvěrů připadající na klienta se snížila o 69 tisíc na 2 miliony Kč. Největší díl dlouhodobého dluhu patřil koncem třetího čtvrtletí letošního roku osobám ve věku 35 až 44 let a poté lidem ve věkové skupině 30 až 34 let.

Ohrožené úvěry

Objem ohroženého dlouhodobého dluhu činil ke konci září 2014 19,1 mld. Kč a krátkodobého dluhu 32,7 mld. Kč. Počet klientů s ohroženými hypotečními úvěry se meziročně nezměnil a počet osob s krátkodobým úvěrem se snížil. Průměrná částka na klienta se zvýšila jak u hypoték, tak u krátkodobého dluhu.

„Výše objemu ohrožených dlouhodobých i krátkodobých úvěrů stoupá již v několika posledních sledovaných obdobích. Doporučuji každému žadateli o půjčku, aby si předem prověřil ve vlastní úvěrové zprávě, kterou poskytuje Bankovní i Nebankovní registr klientských informací například on-line na portálu www.kolikmam.cz, jaký je aktuální celkový stav jeho úvěrového zatížení a zda bude schopen případnou další půjčku splácet,“ poznamenala Zuzana Pečená, ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s., provozující bankovní registr.

Finanční instituce si více prověřují žadatele

Z aktuálních statistik Nebankovního registru klientských informací vyplývá, že neustále roste zájem stávajících uživatelů registru o získání úvěrové zprávy jejích klientů při žádosti o nový úvěrový produkt. Za poslední tři roky vzrostl počet dotazů do registru o 46 % a v meziročním srovnání o 15 % za 11 měsíců tohoto roku oproti stejnému období loňského roku.

Do Nebankovního registru klientských informací vstupuje několik dalších finančních institucí. Jedná se o společnosti Provident Financial, s.r.o., Aasa Czech, a.s., IKB Leasing ČR, s.r.o. a LeasePlan Česká republika, s.r.o.

„Takto významné rozšíření Nebankovního registru klientských informací přispěje, zejména díky nárůstu dat, k dalšímu zlepšení kvality poskytovaných služeb všem uživatelům Nebankovního registru. V tomto roce slaví nebankovní registr 10. výročí od svého založení a rozšířením počtu uživatelů registru potvrzujeme zvyšující se význam vzájemné výměny informací nejen pro věřitele, ale také pro jejich klienty, kteří jsou lépe chráněni před předlužením,“ sdělil Jiří Rajl, ředitel sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., provozujícího nebankovní registr.

„S ohledem na oslovení drobných podnikatelů produktem LeasePlan Go, což je cenově výhodná a zjednodušená forma operativního leasingu, jsme se rozhodli v průběhu roku 2015 začít využívat služeb Nebankovního registru klientských informací. Domníváme se, že napojení na registr přispěje k lepšímu přístupu solidních klientů k našim službám a umožní nám tak růst v tomto segmentu s přijatelnou mírou kreditního rizika,“ uvedl Jakub Petráš, risk manažer společnosti LeasePlan Česká republika, s.r.o.

Ke konci třetího čtvrtletí měli Češi dle CRIF půjčeno v krátkodobých úvěrech již 296,6 mld. Kč. Nejčastěji si brali osobní a spotřebitelský úvěr, v menší míře pak využívali i splátkové karty. „Meziročně se úvěr v rámci těchto tří produktů zvýšil o 4,7 mld. Kč, resp. o 2 %. Češi stále častěji volí spotřebitelský úvěr – počet klientů vzrostl o 92 tisíc již na 1 milion osob. Dle našeho názoru občané preferují úvěrování přímo v místě prodeje anebo na internetu. Tzv. splátkový prodej se tak v našich statistikách projevuje častěji než původně preferované osobní hotovostní úvěry,“ vysvětluje Jiří Rajl.

U spotřebitelských úvěrů se meziročně kromě zvýšení počtu klientů zvýšil i objem dluhu z 96,6 mld. Kč na 119,2 mld. Kč. Průměrná částka na klienta vzrostla z 101 175 Kč na 113 905 Kč.

Objem dluhu v rámci osobních úvěrů se meziročně snížil o 13,3 mld. Kč na 147,3 mld. Kč a počet klientů se snížil o 134 tisíc osob na 1,2 milionu osob. Zároveň se zvýšila částka připadající na jednoho klienta o 2 253 Kč na 121 707 Kč.

V rámci splátkových karet se snížil nejen objem dluhu, ale i průměrná částka. Počet klientů nepatrně vzrostl.


(22. 12. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1593)