Informační technologie změnily naše životy a zásadně mění i byznys. Změny srovnatelné s průmyslovou revolucí pak přinese v příštích letech do mnoha odvětví nástup nových technologií -takzvaná digitální transformace. Zároveň ale vyvolá i nové bezpečnostní a etické otázky a vyžádá si zcela odlišný přístup k řízení podnikového IT. Plyne to z předpovědi vývoje informačních technologií v několika příštích letech v kontextu hospodářského a společenského vývoje společnosti IDC.
Mezi odborníky na informační technologie je jedním z nejvýraznějších témat dnešní doby takzvaná digitální transformace a nástup digitální ekonomiky. Řada firem, a to i v ČR, již vytváří specializované týmy zaměřené na digitální transformaci a také týmy vývojářů orientované tímto směrem. Cílem je pochopit potenciál nejnovějších technologií pro vlastní byznys a využít jej.
„Stále více podniků chápe potenciální dopady a pouští se do digitální transformace s cílem získat konkurenční výhodu díky novým produktům a službám, novým obchodním modelům a vztahům,“ říká Jan Široký, regionální ředitel IDC ve střední a východní Evropě. „V průběhu nadcházejících tří let nabude digitální transformace zcela jiných – makroekonomických – rozměrů. Mnoho globálních podniků bude generovat více než polovinu svého obratu z digitálně transformovaných služeb. Zároveň konkurenti, kteří budou využívat nové technologie k inovacím v oboru, transformaci obchodních modelů a posílení interakce se zákazníky, podkopou pozice třetiny z 20 nejvýznamnějších firem v každém odvětví.“
V České republice se již na cestu digitální transformace vydala více než polovina podniků. Podle průzkumu, který společnost IDC provedla v loňském roce, digitální transformací prochází 37 % středních a velkých českých firem a 20 % ji plánuje nastoupit v brzké době.
Předpokladem digitální transformace je zavádění technologií a služeb tzv. 3. platformy, mezi něž patří cloud, mobilita, sociální technologie a velká data, k nimž se v poslední době přidává také internet věcí, umělá inteligence, rozšířená a virtuální realita, 3D tisk, robotika a nová generace bezpečnostních technologií. IDC předpovídá, že do roku 2019 podíl těchto technologií a služeb v Evropě přesáhne 70 % celkových výdajů na IT a poroste dvakrát rychleji než trh IT jako celek.
Do českých podniků si ale nové technologie nacházejí cestu pomaleji než v západní Evropě. Řada podniků však jejich zavedení plánuje či o něm alespoň uvažuje. Mobilní řešení pro zákazníky dnes podle výzkumu IDC využívá rovněž 29 % firem a 20 % je plánuje během roku zavést. Cloud nachází uplatnění v 32 % dotázaných firem a 28 % jej plánuje nebo zvažuje, přičemž IDC do roku 2020 očekává 21 % průměrný roční růst výdajů na cloudové služby.
„České podniky jsou poměrně dobře obeznámené s pojmem internet věcí – znají jej všechny dotázané firmy, z toho 58 % dobře nebo velmi dobře. Do praxe jej uvedlo již 29 % a dalších 14 % je hodlá následovat v příštích 12 měsících. Nejčastější motivací je automatizace procesů, zlepšení bezpečnosti a snížení nákladů na údržbu,“ říká Pavel Roland, ředitel výzkumu trhu hardwarových systémů a infrastrukturních řešení ve společnosti IDC.
V nadcházejících letech lze očekávat propojování internetu věcí s umělou inteligencí. Důvodem je to, že zařízení internetu věcí generují velké objemy dat, které mají bez rychlého zpracování umělou inteligencí pouze omezenou hodnotu. IDC předpovídá, že v letech 2018–2020 bude šest nejčastějších způsobů aplikace umělé inteligence ve střední a východní Evropě představovat průmyslové využití a připadne na ně 85 % z 10 nejvýznamnějších investic do IT.
IDC rovněž odhaduje další vývoj po takzvané třetí platformě IT. Čtvrtá platforma IT bude podle jejích analytiků znamenat zásadní propojení technologií s člověkem. A to i na úrovni biologických tkání. Umožní "rozšíření" člověka - rozšíření jeho vnímání, posílení paměti a kognitivních schopností.