Analytici společnosti Gartner tvrdí, že loni dosáhl bodu zvratu přechod k takzvanému digitálnímu byznysu. Zásadně se mění způsob, jak informační technologie (IT) ovlivňují vnitřní fungování firem i komunikace firem navenek - s klienty, partnery, dodavateli. Pro efektivní využití informačních technologií je ale vždy zásadní existence základní strategie nasazení a využití IT v dané společnosti.
Jak už bylo zmíněno, podle analytiků společnosti Gartner loni přechod k takzvanému „digitálnímu byznysu“ dosáhl bodu zvratu. K tomuto závěru je vedou výsledky průzkumu mezi třemi tisícovkami šéfů informatiky z 89 zemí světa, z nichž mimo jiné plyne, že 49 % firem již prošlo změnou svého obchodního modelu na digitální nebo se právě nacházejí v průběhu této změny. IT v jejich organizacích tak již nejsou jen pomocnou složkou byznysu, ale jádrem, na kterém byznys stojí. Z toho pochopitelně plynou nové zodpovědnosti a nové nároky na strategické plánování IT.
„To, co vidíme, je milník v přechodu do třetí éry IT, do digitální éry,“ říká Andy Rowsell-Jones, analytik Gartneru. Jestliže v minulosti byl hlavní zájem šéfů informatiky zaměřen na samotný provoz IT, nyní jsou jejich hlavními prioritami nové digitální iniciativy a růst.
Jedním ze zásadních strategických cílů je aktuálně podle Gartneru škálovatelnost IT systémů tak, aby nové digitální kanály zvládly bez problémů zvládnout nároky uživatelů. A to jak pokud jde o jejich množství, tak o kvalitu digitální komunikace a o její pružnost, tedy schopnost reagovat rychle na změny v byznysu.
Aktuální ekonomická situace, která se vyznačuje setrvalým růstem většiny ekonomik světa, se odráží i v příznivém prostředí pro vývoj IT. Výše zmíněný průzkum Gartneru ukazuje, že také rozpočty na IT v organizacích setrvale rostou a CIO v průměru očekávají jejich růst i v roce 2019, a to v průměru o 2,9 %. To je jen o málo méně než očekávaný růst pro letošní rok (3 %). Lídrem je v tomto ohledu region Asie a Tichomoří (3,5 %), náš region (EMEA) očekává růst o 3,3 %.
„Šéfové informatiky by měli využít své finanční zdroje k tomu, aby učinili rok 2019 transformačním pro své firmy. Měli by zůstat aktivní v diskusích o transformaci a investovat čas, peníze i lidské zdroje, aby odstranili jakékoli bariéry změn. Podniky, které nyní zůstanou v oblasti digitálního byznysu pozadu, se budou v budoucnosti potýkat s významnou konkurenční nevýhodou,“ upozorňuje Rowsell-Jones.
Pokud jde o konkrétní technologické oblasti, které mají podle CIO největší potenciál přinést zásadní změny, na prvním místě je jednoznačně umělá inteligence (AI) zpovzdálí následovaná analytickými systémy a big data. 37 % dotázaných již nasadilo nebo v krátké době nasadí nějaké řešení AI. Rowsell-Jones ale varuje, že jde možná o až příliš aktivní přístup, protože technologie umělé inteligence jsou stále v procesu rychlého vývoje a čeká nás ještě proces vystřízlivění z přehnaných očekávání, který teprve bude následován významnými přínosy. Je ale zcela pochopitelné, že organizace chtějí již nyní získávat odpovídající zkušenosti a nechtějí podstupovat riziko, že u této skupiny zásadních technologií zůstanou pozadu.
Významným tématem je pro CIO stále také kybernetická bezpečnost a projekty, které souvisejí s jejím zajištěním. Výše zmíněný průzkum mimo jiné ukázal, že ve většině organizací jsou to ještě stále šéfové informatiky tou osobou, která je za oblast IT bezpečnosti zodpovědná. Nicméně s růstem útoků využívajících sociálního inženýrství, které vyžadují změny chování na straně zaměstnanců, se okruh zodpovědných osob ve firmách postupně rozšiřuje.
Pro úspěšnou digitální transformaci organizace doporučují analytici Gartneru soustředit se na postupný posun vpřed v pěti klíčových oblastech. První z nich je ovládnutí soukromí, a to ve smyslu vytvoření důvěryhodných digitálních spojení. Jen důvěra ve firmu jako spolehlivého partnera, dodavatele či klienta umožní plné využití možností digitalizace procesů.
Druhou oblastí je rozšířená inteligence (Augmented Intelligence), kde je umělá inteligence využívána nikoli k nahrazení zaměstnanců, ale - při spolupráci zaměstnanců a AI - ke zvýšení jejich efektivity. Na třetím místě pak analytici Gartneru jmenují ovlivňování firemní kultury tak, aby byla nakloněna změnám, nikoli aby je brzdila.
Produkty firmy jsou dnes stále častěji digitální a tomu musí odpovídat i jejich management. Mark Raskino z Gartneru v této souvislosti upozorňuje na příklady firem, jako jsou Amazon nebo Tesla. Jejich primární produkty jsou totiž na první pohled klasické (retail, automobily), ale přitom jde o produkty postavené na IT.
A konečně Gartner připomíná i využití digitálních dvojčat, a to nejen při modelování produktů, ale také celé organizace. Díky takovému modelu lze získat jasný přehled, co, kdo a jak dělá, jaké procesy a kudy se v organizaci realizují. Tak pak lze efektivně a se znalostí věci plánovat další změny a vylepšení IT - a tedy i fungování moderní organizace, která na IT stojí.
Již řadu let se všude hovoří o tom, že bez IT se dnes žádná firma neobejde, ale nyní se situace...