Pražský rezidenční trh bojuje se zamrzlým povolovacím procesem, růstem úrokových sazeb hypoték i přísnějšími pravidly pro jejich udělování. Developeři ve třetím čtvrtletí prodali jen 1035 nových bytů, což je nejméně od třetího čtvrtletí 2012. Upozorňuje na to společnost Ekospol. V délce povolovacího procesu je Česko podle jejích zástupců na chvostu světového žebříčku, po boku zemí, jako je například Demokratická republika Kongo.
V meziročním srovnání došlo podle Ekospolu k poklesu prodejů o 17,4 procenta. Od začátku roku získalo v hlavním městě nového majitele jen 3487 nových bytů. To je takřka o osm stovek prodaných bytů méně než v loňském roce.
„Letní měsíce jsou vždy slabší, než ostatní části roku. Lidé totiž využívají dvouměsíčních prázdnin a čerpají dovolené. Chtějí více odpočívat a neřešit závažná rozhodnutí, ke kterým často životní investice v podobě koupě nového bytu za miliony korun zcela jistě patří. Nic na tom letos nezměnila ani centrální banka, která od října opět výrazně zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Ani vyšší zájem o tento typ financování v září nedokázal výrazněji vylepšit prodejní statistiky za celé čtvrtletí. To se tak stalo nejhorším za posledních šest let. Vzhledem k tomu že, poslední čtvrtletí bývá každoročně nejslabší, máme to nejhorší teprve před sebou,“ komentuje prodejní statistiky i jejich další vývoj generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
„Česká ekonomika stále roste a nezaměstnanost se fakticky dostala na nulu. Každý, kdo chce pracovat, místo najde. Za takové situace by se dalo očekávat, že prodeje nových bytů porostou. V českém legislativním Kocourkově je však všechno naopak. Lidé by byty rádi kupovali, ale ty buď vůbec nejsou, nebo na ně nemají. Stavební úřady v Praze totiž nové rezidenční projekty takřka nepovolují a dostupných bytů neustále ubývá. Zároveň výrazně roste též cena stavebních prací, což se negativně promítá i do ceny nových bytů. Dostupnému bydlení navíc zasadili poslední ´ránu z milosti´ centrální bankéři, kteří svým opakovaným nekoncepčním zásahem do hypotečního trhu odstřihli od vlastního bydlení i celou střední třídu,“ doplňuje Korec.
"Proces povolování nových staveb patří v Česku k nejsložitějším na světě, což pravidelně potvrzuje i Světová banka. Situace se nelepší, spíše naopak. V aktuálním vydání žebříčku Doing business 2019 se ČR propadla o 29 míst na ostudnou 156 pozici. Česká republika tak patří mezi čtyřicítku nejhorších zemí na světě a řadí se na úroveň například Demokratické republiky Kongo," upozorňuje ve svém komentáři Korec.
"Pokud jde o rychlost získání stavebního povolení, tak tam jsou na tom české stavební úřady s 246 dny ještě hůře. Ze 190 sledovaných zemí trvá vyřízení celého procesu déle jen ve dvaceti z nich. Můžeme se sice utěšovat, že tak špatně jako Kambodža, kde investor na povolení čeká dlouhých 652 dnů, na tom ještě nejsme. Ale například súdánští stavební úředníci jsou o šest dnů rychlejší než jejich kolegové v Česku, stejný čas jako u nás pak povolování zabere v Uzbekistánu," dodává.
Aktuální data Českého statistického úřadu ukazují, že se letos v hlavním městě začalo stavět jen 1607 nových bytů v bytových domech (z toho je navíc 800 v rámci jednoho projektu v Modřanech, kde se nyní staví zatím jen 250 bytů). To je méně než polovina prodejů za stejné období. Tento stav, který v hlavním městě panuje už dlouhé měsíce, se pak odráží v cenících developerů. Počet dostupných nových bytů opět o něco poklesl, aktuálně se dá vybírat z 3252 nabízených bytů.
Jediným řešením, jak tento nedostatek nových bytů vyřešit, je odblokovat schvalovací proces a povolit více velkých konkurenčních projektů se stovkami bytů. „Cena současných bytů nabízených v rámci menších projektů v širším centrum města sice neklesne, ale nové velké projekty v lokalitách s levnějšími pozemky umožní developerům stavět a nabízet také levnější byty, které nyní z jejich nabídky prakticky vymizely,“ doporučuje Korec a doplňuje, že podobných projektů, které by mohly s cenami nabízených bytů výrazně zamíchat, zůstává v povolovacím procesu zaseknutých několik desítek.
Nutno dodat, že developeři sice prodávají méně, ale za výrazně více peněz. Bit je tedy především klient, který má špatný výběr bytů, ale zato za vyšší cenu. Je rovněž vhodné upozornit, že mnohé v minulosti slibované a prodávané byty, s avizovaným dokončením např. v roce 2016, se vůbec nepodařilo postavit, dosud nemají žádná povolení a byť zákazníci dostali zpět své peníze, svých bytů se nedočkali.