O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

DC a Cloud computing: Není třeba se bát

Analytici společnosti IDC nedávno zveřejnili odhad, podle kterého překročí v roce 2016 roční investice do cloudové hardwarové infrastruktury v našem regionu 1 milardu amerických dolarů. Již v loňském roce přitom podle nich tyto výdaje dalece překročily investice do tradičního vybavení datových center. Pokud jste tedy dosud neviděli důvod se v souvislosti se svým datovým centrem otázkami cloudu zabývat, možná jste ho právě nalezli.


Dodejme, že uvedené údaje se týkají regionu CEMA (Střední a Východní Evropa, Střední východ a Afrika). „Přijetí cloudu je v CEMA na vzestupné trajektorii, protože mnohé organizace zjišťují, že mohou mít z jeho plnohodnotné implementace – ať už je veřejný, nebo privátní – významné přínosy,“ říká Jiří Helebrand z IDC. Mezi nejvýznamnější přínosy pak podle analytiků IDC patří úspora nákladů, spolehlivost, lepší údržba, snazší správa a rychlejší implementace.

Zásadního růstu se podle IDC mají dočkat soukromé cloudy, ať už umístěné u uživatele, nebo hostované, a to podle IDC především vzhledem k chybějícím velkým poskytovatelům veřejných cloudů v regionu.  Analytici Gartneru ale upozorňují, že je třeba si dávat pozor na řadu mýtů, které okolo cloudu stále panují. Které to jsou a jak se jich vyvarovat?

Mýty kolem cloudu

I když si to stále mnozí myslí, využívání cloudu rozhodně není jen o snižování nákladů. Ceny sice podle analytiků obecně klesají, a to především v oblasti služeb typu IaaS (infrastructure as a service), neplatí to pro všechny typy služeb (zde poukazují především na poměrně stabilní ceny SaaS, tedy software as a service). Úspor zpravidla lze dosáhnout, ale ne vždy a za všech okolností.

Rovněž není třeba používat cloudové služby za každou cenu jen proto, že jsou právě populární. Mnohé IT služby lze funkčně realizovat i mimo cloud. Zní to banálně, ale ne vždy si to všichni uvědomují. Přesun do cloudu podle analytiků mnohdy nedává smysl třeba u legacy aplikací.

Analytici Gartneru rovněž upozorňují, že cloud není jedna věc – a z toho by měla vycházet i strategie jeho využití. Cloudové služby jsou poskytovány na několika úrovních (IaaS, SaaS), v různých modelech a rozsahu. Není tedy rozhodně třeba mít jednoho dodavatele a všechna data v jednom datovém centru. Na druhou stranu je ovšem třeba předem počítat s tím, jak spolu budou jednotlivé cloudové služby spolupracovat.

Bezpečnost cloudu

Stále platí, že cloud computing i řada odbnorníků považuje za méně bezpečný než klasický přístup. Analytici Gartneru ale upozorňují, že až dosud došlo k jen velmi nízkému počtu narušení bezpečnosti dat ve veřejných cloudech – naopak většinou k němu dochází právě v on-premise datových centrech.

Obecně sice platí doporučení začít s využíváním cloudu pro méně kritické aplikace, není důvod nesvěřit mu ani ty kritické. A mnohé organizace tak dle analytiků Gartneru s úspěchem činí. Na druhou stranu je zřejmé, že ať už jde o soukromý nebo veřejný cloud, vždy záleží na jeho konkrétních vlastnostech. Jak už bylo ostatně zmíněno, cloud prostě není jedna věc.

Cloud a datové centrum

V souvislosti s dalšími články našeho speciálu o datových centrech pak nelze pominout ani další upozornění analytiků Gartneru. Většina rozhodnutí týkající se využívání cloudu není – a ani by být neměla – rozhodnutím typu: Zavřeme datové centrum a přesuneme vše do cloudu. Stejně tak by cloudová strategie neměla být zaměňována za strategii v oblasti datových center. Ano, lze využívat veřejné cloudové služby poskytované z námi nevlastněných datových center, lze využívat soukromý cloud v pronajatém prostoru datového centra – anebo on-premise – ale to ještě neznamená, že na cloudovou strategii – a strategii v oblasti datových center – nemáme pohlížet do určité míry odděleně.

Nic z výše uvedeného však pochopitelně neznamená, že při úvahách o využívání, budování či změnách datového centra není třeba myslet na využití cloudu. Právě naopak. Je však třeba se v těchto úvahách vyvarovat mýtů, které nás svedou z vhodné cesty k nalezení optimálního způsobu zajištění potřebných IT služeb pro náš byznys.

x#207#  


(10. 11. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Moderní datové centrum: Informační srdce vašeho byznysu

Jako datové centrum se - mnohdy bez ohledu na velikost - označuje prostor, v němž jsou umístěny centrální počítačové systémy organizace...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1513)