O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

David a Goliáš: EU chce více chránit menší výrobce potravin

Nová zpráva EU uvádí, že Evropa požaduje opatření, které by ochránilo malé potravinářské podniky před nekalými praktikami používanými některými supermarkety a většími výrobci. Velké společnosti mají při vyjednávání s ostatními podniky silnější pozici, které – legitimně – využívají ve svůj prospěch. Jelikož se však síla v potravinářském průmyslu začala výrazně koncentrovat, vzniká dle zástupců EU nerovnováha, která někdy menší společnosti vystavuje nekalým obchodním praktikám.

Jak vypadají konkrétní problémy? Silnější obchodní partneři dle EU například:

  • odmítají poskytovat základní smluvní podmínky písemně
  • mění ceny transakcí, které již byly dohodnuty
  • přenášejí na slabší smluvní strany nepřiměřeně velké riziko
  • bez pádného důvodu ukončují obchodní vztah, aniž dodrží výpovědní lhůtu.

Pokud je slabší strana na větším subjektu ekonomicky závislá, často ze strachu, že dojde k narušení obchodního vztahu, nehájí své zájmy.

Typickým případem je dle zástupců EU následující situace: Velký nadnárodní výrobce nealko nápojů dodává své výrobky drobnému maloobchodníkovi. Uvede na trh nový výrobek a maloobchodníka žádá, aby výrobek naskladnil. Pokud prodejce kvůli nedostatku místa na regálech odmítne, dodavatel mu pohrozí, že přestane dodávat některé ze svých masově prodávaných výrobků. Pokud se maloobchodník začne bránit tím, že nový výrobek nebyl předmětem roční smlouvy, dodavatel může vztah ukončit.

Podpora malých a středních podniků

Některé členské státy již zavedly protiopatření, nikoli však všechny. Od září 2013 vybízí Evropská unie podniky, aby dobrovolně přijaly kodex chování – tzv. Supply Chain Initiative (iniciativa dodavatelského řetězce) – kterou se zavazují k férovému a udržitelnému jednání v rámci obchodních vztahů.

EU chce nyní postoupit o krok dále a vytvořit celoevropské zásady a minimální normy pro prosazování práva.

Jejím cílem dle jejích zástupců je, aby bylo možné vyřešit větší počet případů na dobrovolné bázi namísto nákladných a zdlouhavých soudních řízení. Nezávislé orgány by přitom měly chránit identitu malých podniků, které by jinak nemusely být kvůli obavám z možných negativních dopadů ochotné problémové případy vůbec řešit.

Dodejme, že než se potravinářský výrobek dostane ke spotřebiteli, je předmětem obchodního řetězce, kterého se účastní řada aktérů – výrobců, zpracovatelů a maloobchodníků. V tomto dodavatelském řetězci pracuje v EU přes 47 milionů lidí a působí zde velké množství malých firem – více než v kterémkoli jiném odvětví.


(6. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1322)