Více než dvě pětiny českých uživatelů, konkrétně 43 %, nechrání svá data na zařízeních připojitelných k internetu, která půjčují rodině, přátelům či kolegům. Tito respondenti nevidí ve sdílení zařízení žádná rizika. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, jež oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka. Rizika jsou přitom zjevná: Nevhodné zacházení se zařízením může vést až ke ztrátě nebo sdílení citlivých dat.
Téměř dvě pětiny dotázaných v Česku své zařízení půjčují někomu dalšímu, 37 % dalšímu dospělému v domácnosti, 5 % dítěti a 3 % kolegovi nebo jinému známému. Zvyšují tím přitom riziko ztráty nebo odcizení dat, zejména uložených přihlašovacích či soukromých údajů.
28 % těch, kteří uvedli, že svůj počítač, mobil či tablet sdílejí s jinými, nezavedli vůbec žádné zabezpečení, pouze 33 % respondentů v ČR zálohuje svá data před tím, než zařízení půjčí, 28 % je chrání heslem a jen 16 % si dává pozor na to, aby na nich žádné důležité informace neuchovávalo.
Vhodná řešení zabezpečení přitom umí dohlížet na to, aby nezkušení uživatelé nenavštěvovali nebezpečné stránky, nestahovali škodlivé soubory a nebyli vystaveni dalším hrozbám. Fungují zpravidla na řadě platforem. Jejich součásti lze využít na počítačích s Windows i OS X a zařízeních s Androidem.
Řešením by tedy mělo být buď tablet či mobil s citlivými daty nepůjčovat, nebo jej chránit vhodným softwarem. Nové verze nejrozšířenějších mobilních operačních systémů již také podporují funkce šifrování dat spolu s možností přepínání aktuálního uživatele mobilního zařízení.