O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Datové centrum: Co byste o něm měli vědět

Datovým centrem se obecně nazývá prostor, v němž jsou umístěny centrální počítačové systémy a související vybavení. V zásadě přitom není jednoznačně určeno, o jak velký prostor jde – a mnohdy je tak jako datové centrum označována i místnost o několika metrech čtverečních, kterou by jinde nazvali prostě jen serverovnou. Pojďme se společně podívat, co je dobré o datových centrech při svém byznysu vědět.


Proč jsme si neodpustili onen úvod? Především proto, že označení Datové centrum lze chápat různě – a ne vždy je třeba si pod tímto pojmem představit rozsáhlé prostory s desítkami či stovkami serverů, systémů pro ukládání dat apod. Jinými slovy - mnohé z toho, co je psáno dále, je užitečné vědět v organizacích všech velikostí.

Vzhledem k významu, který informační technologie v dnešních organizacích mají, musí datové centrum nabídnout bezpečné prostředí, v němž jsou minimalizována rizika narušení bezpečnosti firemních IT operací a dat. Je proto třeba zajistit jak jeho fyzickou bezpečnost, tak dostatečně zálohovanou infrastrukturu (napájení, chlazení, datové připojení apod.) pro bezproblémovou nepřetržitou funkčnost.

V datovém centru se tedy typicky kromě serverů sloužících pro provoz aplikací nacházejí rovněž systémy pro ukládání dat a podpůrná infrastruktura - záložní zdroje napájení, systémy pro datové spojení, klimatizace, systémy pro ochranu před požárem a další zabezpečovací zařízení.

Pár slov o technologiích

Je třeba si uvědomit, že servery v datovém centru mohou hrát řadu rolí. Může jít o webové servery, servery pro e-mailovou komunikaci, databázové servery, servery provozující nejrůznější podnikové aplikace, ale třeba i o servery, na nichž běží virtuální desktopy – v případě, kdy koncové stanice uživatelů jsou jen terminály a samotné aplikace běží právě na serverech.

Právě virtualizace, mimochodem, v minulých několika letech výrazně změnila fungování IT i datových center – tam, kde dříve na jednom serveru běžela jedna aplikace, nyní na jednom výrazně výkonnějším serveru s příslušným virtualizačním softwarem běží několik virtuálních serverů – a v nich řada aplikací. Výsledkem je mimo jiné úspora nákladů, a to především na provoz a údržbu serverů, ale také výrazně větší pružnost – daleko snáze lze aplikace přesouvat ze serveru na server a přidělovat jim dodatečnou výpočetní kapacitu, pokud ta stávající již nestačí.

Totéž, co platí pro virtualizaci na úrovni výpočetních systémů, pak platí i pro virtualizaci systémů pro ukládání dat a ve značné míře rovněž pro síťové prvky datových center.

Výrazným trendem současnosti, který s virtualizací úzce souvisí, je nástup takzvaného cloud computingu, kdy je poskytování IT služeb (různé internetové komunikace, aplikací apod.) vnímáno jako služba poskytovaná z jakéhosi oblaku – z komplexního systému, kde uživatele nezajímají technické detaily, ale to, že služby jsou poskytovány s vysokou spolehlivostí a s pružně měnitelnou kapacitou.

Širší využívání cloudových služeb pak znamená také větší důraz na bezpečnost, dostupnost nebo ekologických dopadů datových center, z nichž jsou tyto služby poskytovány.

Požadavky na datová centra se liší podle nároků, typicky se dělí podle Uptime Institute do 4 úrovní (Tier 1 – Tier 4), kdy Tier 1 je nejnižší úroveň a Tier 4 nejvyšší (splňující všechny požadavky Tier 1- Tier 3). Zatímco v případě Tier 1 se nepočítá s redundancí komponent a požadovaná dostupnost činí 99,671 %, vyšší vrstvy s ní počítají a dosahují tak vyšší dopstupnosti – u Tier 4 pak 99,995 %.

Služby datových center

V praxi jsou služby datových center organizacím poskytovány různými způsoby. Od malé lokální infrastruktury v malé firmě přes využívání služeb velkého externího datového centra – v nejrůznějších formách, ať už pronájmu serverů nebo třeba využíváním služeb typu SaaS (software jako služba) nebo PaaS (platforma jako služba) až po vlastní rozsáhlé datové centrum.

Každý z těchto přístupů pochopitelně klade na IT oddělení firmy zcela odlišné požadavky, přičemž výjimkou rozhodně nejsou ani hybridní řešení, kdy část IT služeb je organizaci poskytována na vlastní IT infrastruktuře a část prostřednictvím externích služeb.

Moderní datová centra

Jak už bylo zmíněno výše, trendem je využívání virtualizace, která mimo jiné umožňuje snadnější konsolidaci a usnadňuje následnou správu. Samozřejmě za předpokladu, že je realizována správně. Spolu s virtualizací systému hraje stále větší roli v moderních datových centrech automatizace rutinních činností, díky níž lze nejen ušetřit náklady, ale také zajistit výrazně vyšší spolehlivost poskytovaných služeb a rychlejší řešení vznikajících problémů.

Významným trendem je rovněž konsolidace na úrovni celých datových center. Již dříve analytici společnosti Gartner uvedli, že optimální je systém dvou datových center na kontinent. Pro řadu globálních organizací to znamená dvě datová centra v Severní Americe, dvě v Jižní Americe, dvě v Evropě, dvě v Africe a dvě v regionu Asie/Tichomoří. Nutno dodat, že tady už jsme skutečně na úrovni velkých globálně působících firem.

 


(10. 11. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Moderní datové centrum: Informační srdce vašeho byznysu

Jako datové centrum se - mnohdy bez ohledu na velikost - označuje prostor, v němž jsou umístěny centrální počítačové systémy organizace...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:









Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1511)