O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Data skrývají bohatství: Analyzujte je přirozeně

Lidé se často ptají, jestli v dnešní době nečelíme příliš velkému objemu dat určenému k analýze neboli „záplavě dat“. Lidé panikaří, když se střetnou s velkým množství informací a nejsou schopni rozpoznat, jak důležité pro ně jsou, nebo se cítí nezpůsobilí jejich důležitost hodnotit. Abychom pochopili, jak lze tento problém překonat, stačí se podívat na běžnou domácí mouchu.

Marcin Mazura, QlikTech
Marcin Mazura, QlikTech
V nedávné době bylo zjištěno, že velikost a rychlost jejího metabolismu dokáže zpracovat téměř sedmkrát více informací za vteřinu než dokáží lidé. To jí umožňuje vidět lidskou ruku, která se jí chystá zneškodnit, zpomaleně. Nicméně je zajímavé, že je to její normální stav, který jí poskytuje výhodu, díky níž dokáže zpracovat tolik informací za tak krátkou dobu. Podobně lze podotknout, že lidé jsou také přirozeně schopní zpracovat data, aniž by si to uvědomovali. Nicméně, na rozdíl od mouchy, jsme ztratili přirozené schopnosti, díky nimž lze zpracovat velké množství informací snadno a rychle.

Hlavní problém lidí při práci s daty

Naším hlavním problémem při práci s daty je, že dnešní moderní svět nám prezentuje informace nepřirozeným způsobem. Mimo obor technologií jsou lidé přirozeně schopni automaticky zpracovat tisíce informací každou vteřinu. Od chvíle kdy se probudíme, neustále zpracováváme vjemy a myšlenky a děláme podvědomá rozhodnutí, která nám pomáhají přežít. Nejedná se o nové způsoby chování, naši předci také vyrůstali v prostředí bohatém na data, když instinkty lovců a sběračů analyzovaly svět přirozeně a učili se, co mohou jíst, aby přežili.

Například hladový lovec hledající houby v lese dokáže udělat velké množství pozorování a rozhodnutí, aby našel, co potřebuje. Dokázal okamžitě rozlišovat mezi různými stromy, listy, nejlepšími místy, kde by mohly houby růst, a samozřejmě rozlišit jedovaté houby od jedlých. I když se jedná o jednoduchou analogii, ukazuje nám tři efektivní přirozené procesy používané naším mozkem, aby zpracoval informace, a na které se do určité míry zapomíná v analýzách moderních dat. Jedná se o proces asociace, komparace a anticipace.

Lidský mozek neustále usiluje o asociace

Lidský mozek neustále usiluje o asociace. Lovec ví, že se musí podívat pod dub, aby našel houby a to na základě zkušenosti, že je zde našel posledně. Naše mysl neustále kategorizuje a spojuje, hledá důležité společné znaky a varovná znamení. Nezastaví se, jakmile jednou provede asociaci. Lovec se nespokojí pouze s první várkou hub, kterou najde, ale hledá další a porovnává je s těmi prvními. Rozhoduje se například, zda jsou větší nebo menší. Také se může orientovat podle předchozí zkušenosti, aby zjistil, které houby jsou nejlepší nebo samozřejmě jedovaté.

Stejně jako vnímáme přítomnost založenou na předchozích zkušenostech, tak také neustále předvídáme budoucnost. Lovec ví, že může jíst určité druhy jídel, protože má z minulosti zkušenost, že mu zajistí přežití.

Každý z nás používá tyto tři přirozené nástroje v každodenním životě, aniž by si to vůbec uvědomoval. A používáme je také v obchodním světě, abychom porozuměli složitým problémům. Bohužel většina dostupných technologií tyto vnitřní schopnosti nepodporuje. Lidé potřebují IT řešení, která dokáží zpřístupnit komplexní data a umožnit nám přirozeně objevovat zákonitosti a dělat projekce.

Jak je to s technologiemi

Vyhledávač Google je skvělým příkladem technologie využívající naše vrozené smysly. Má jednoduché intuitivní rozhraní, které může ovládat prakticky kdokoliv, ale je založený na řadě komplexních algoritmů.

Technologie by měly být přístupné na zařízeních, která využívají přirozené ovládání dotykem. Chytré telefony a tablety skvěle zpřístupňují IT pro každého, protože se jedná o další krok k analýze dat v přirozeném světě. Ovládání obrazovky gesty je velmi instinktivní a interakce je přímější než za pomoci myši a monitoru.

Už teď vidíme, jak každý může být analytikem dat. Policie používá analýzu dat v boji proti trestné činnosti, například použila svá data při zachycení praní špinavých peněz. Tito lidé nejsou oficiálně zaměstnáni jako datoví experti, ale používají přirozené instinkty spárované s intuitivní technologií, aby zlepšily svá rozhodnutí.

Celkově máme mnoho možností, jak nacházet poznatky založené na naší přirozené schopnosti analyzovat svět kolem nás. IT a byznys technologie mají ovšem tendenci stavět se těmto přirozeným schopnostem do cesty, protože prezentují informace technickým způsobem, který nás odrazuje od přirozené lidské zkušenosti.

Byznys potřebuje systémy, které využívají přirozené asociační, komparační a anticipační myšlenkové procesy zaměstnanců. Bez nich se mnozí z nás budou stále cítit ztraceni v džungli dat.

Marcin Mazura, QlikTech


(9. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(371)