Navzdory pokračujícím diskusím o možných restrikcích přesáhl počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2013 počet 13 000 a meziročně se zvýšil o 2,9 % (371). Ani přes tlak EU a USA na daňové ráje nebo změnu legislativy na oblíbených Seychelách, tak zájem tuzemských podnikatelů neopadá. Loni ho navíc pzřejmě odpořil zákaz anonymních akcií a prý i výsledky předčasných voleb. Uvedené údaje zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Loňský rok se nesl v duchu pokračujícího tlaku Evropské unie a USA na off-shore destinace, jejichž důsledkem byla například změna legislativy na Seychelách, které podnikatelé vyhledávali zejména kvůli zajištění anonymity. Ačkoliv je zřejmé, že kolem daňových rájů přituhuje, v roce 2014 neočekáváme dramatický pokles zájmu,“ hodnotí aktuální statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že podnikatelé prý budou využívat jiné, a zřejmě komplikovanější možnosti pro zajištění anonymity, ochrany majetku nebo snížení daní.
Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci loňského roku kontrolovali podle uvedeného zdroje 3,3 % českých firem a do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 399,8 miliard korun, což představuje 16 % celkového základního kapitálu českých firem. 58 % společností s vlastníkem z daňového ráje podniká v oblasti nemovitostí nebo obchodu.
A které země se těší oblibě? Největší absolutní přírůstek v roce 2013 zaznamenaly Seychely (205 nových) a Kypr (114), z relativního pohledu byl největší zájem o Marshallovy ostrovy (+121 %), Seychely (+40 %), Belize (+23 %) a Maltu (+22 %). Počet firem s vlastníky z Nizozemí (-75 firem), Lucemburka (-29) i Lichtenštejnska (-24) nadále klesá.
Daňové ráje jsou u některých podnikatelů oblíbené jak díky možnosti minimalizovat zde své daňové zatížení, tak díky schopnosti zajistit anonymitu...