O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Daňové povinnosti v ČR: Patří nám 119. místo na světě

Na daňové povinnosti si stěžuje nejeden podnikatel. Česká republika nyní obsadila 119. místo v žebříčku jednoduchosti placení daní v právě zveřejněné studii Světové banky a PwC „Jak se platí daně“ (Paying Taxes) 2015. Oproti loňskému ročníku si polepšila o tři příčky (122. místo v Paying Taxes 2014). Daňových povinností v ČR ale neubylo...

Středně velká česká firma stráví podle studie v průměru 413 hodin zpracováním agend a přípravou podkladů spojených s výběrem daní. To je stejně jako loni. Za posledních pět let prý ale klesla tato doba o neuvěřitelných 517 hodin.

Oproti loňsku nepatrně vzrostlo daňové zatížení modelové firmy – podíl všech daní a odvodů, které musí zaplatit, na zisku se zvýšil na 48,5 % z 48,1 %. Počet hodin strávený touto administrativou zůstal na loňských 413 hodinách.

"V českém daňovém prostředí se za poslední rok nic zásadního nezměnilo. Lepší pozice Česka je dána nárůstem daňových povinností v jiných ekonomikách. Pro firmy v Česku je na jednu stranu pozitivní, že byly letos ušetřeny výraznějších změn, na druhou stranu, český daňový systém patří k nejnáročnějším v EU. V následujících dvou letech neočekáváme výrazné zvyšování sazeb, ani celkové daňové zátěže. Je však pravděpodobné, že některé chystané změny mohou mírně zvýšit administrativní náročnost placení daní v Česku. Jedná se například o novou přílohu k daňovému přiznání právnických osob týkající se transakcí se spojenými osobami, nebo o nové kontrolní hlášení, které bude muset od roku 2016 podávat většina plátců DPH. Zároveň nedojde k dříve plánovaným změnám, které by bývaly mohly přispět ke snížení administrativní zátěže, jako např. zavedení jednoho inkasního místa," komentuje závěry David Borkovec, vedoucí partner Daňových a právních služeb, PwC Česká republika.

Daňové povinnosti ve světě

Průměrně podle analýzy zaplatí středně velká firma ze svého zisku na všech daních a odvodech 40,9 % prostřednictvím přibližně 26 plateb. Daňovou administrativou stráví za rok 264 hodin. Za posledních deset let provedlo 78 % zemí světa významné změny ve svých daňových systémech. Z celkem 379 daňových reforem, které studie Paying Taxes od roku 2004 zaznamenala, se jich 105 týkalo elektronizace daňových přiznání.

„Aktuální výsledky studie Paxing Taxes ukazují, že velký počet ekonomik dělá pokrok ve svých daňových reformách. Zbývá ale stále veliký prostor pro další zjednodušení a zefektivnění daňových systémů,“ říká Andrew Packman, vedoucí oddělení pro daňovou transparentnost (Tax Transparency and Total Tax Contribution) v PwC.


(5. 12. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1559)