O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Daňové exekuce od roku 2014: Změna v opravných prostředcích

V souvislosti s legislativními změnami doprovázejícími přijetí občanského zákoníku dochází s účinností od 1. 1. 2014 rovněž ke změnám daňového řádu, a to mimo jiné také v oblasti daňové exekuce. Generální finanční ředitelství ČR proto vydalo upozornění pro daňové subjekty, které se mohou stát nezaplacením daně nebo jejího příslušenství daňovými dlužníky, že nyní již nebude v daňové exekuci existovat možnost dlužníka obrátit se s opravným prostředkem k orgánu nadřízenému správci daně, který daňovou exekuci vede.

GFŘ mimo jiné upozorňuje, že zásadní změna nastává především u exekučního příkazu, proti němuž již nebude možné od 1. 1. 2014 podat opravný prostředek (§ 178 odst. 3 daňového řádu). Současně nebude možno podat opravný prostředek ani proti dražební vyhlášce (§ 195 odst. 5 daňového řádu) nebo proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení daňové exekuce nebo na odklad daňové exekuce (§ 181 odst. 4 ve spojení s novým zněním § 181 odst. 3 daňového řádu, které od 1. 1. 2014 zahrnuje i tato rozhodnutí).

Opravné prostředky budou přípustné pouze proti exekučním příkazům a dražebním vyhláškám vydaným v daňové exekuci nařízené před 1. 1. 2014 a proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení nebo odklad daňové exekuce vydanému do 31. 12. 2013.

Možnost námitky

GFŘ současně upozorňuje, že dlužníkům nadále zůstane zachována možnost podat proti úkonu správce daně při placení daní - nejde-li o rozhodnutí, u kterého zákon připouští odvolání - námitku podle § 159 daňového řádu. Rozhodnutí o námitce vydává správce daně, který napadený úkon provedl, a není možné proti němu uplatnit opravné prostředky (§ 159 odst. 4 daňového řádu).

Generální finanční ředitelství podle svých zástupců pokládá za nutné o těchto změnách veřejnost výslovně informovat a současně i doporučit daňovým subjektům, aby své splatné daňové dluhy plnili řádně a včas. Dojde-li u nich k prodlení s úhradou daně, měli by podle GFŘ tuto situaci řešili neprodleně a nevyčkávat až na zahájení jejího vymáhání.


(10. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(543)