V souvislosti s legislativními změnami doprovázejícími přijetí občanského zákoníku dochází s účinností od 1. 1. 2014 rovněž ke změnám daňového řádu, a to mimo jiné také v oblasti daňové exekuce. Generální finanční ředitelství ČR proto vydalo upozornění pro daňové subjekty, které se mohou stát nezaplacením daně nebo jejího příslušenství daňovými dlužníky, že nyní již nebude v daňové exekuci existovat možnost dlužníka obrátit se s opravným prostředkem k orgánu nadřízenému správci daně, který daňovou exekuci vede.
GFŘ mimo jiné upozorňuje, že zásadní změna nastává především u exekučního příkazu, proti němuž již nebude možné od 1. 1. 2014 podat opravný prostředek (§ 178 odst. 3 daňového řádu). Současně nebude možno podat opravný prostředek ani proti dražební vyhlášce (§ 195 odst. 5 daňového řádu) nebo proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení daňové exekuce nebo na odklad daňové exekuce (§ 181 odst. 4 ve spojení s novým zněním § 181 odst. 3 daňového řádu, které od 1. 1. 2014 zahrnuje i tato rozhodnutí).
Opravné prostředky budou přípustné pouze proti exekučním příkazům a dražebním vyhláškám vydaným v daňové exekuci nařízené před 1. 1. 2014 a proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení nebo odklad daňové exekuce vydanému do 31. 12. 2013.
GFŘ současně upozorňuje, že dlužníkům nadále zůstane zachována možnost podat proti úkonu správce daně při placení daní - nejde-li o rozhodnutí, u kterého zákon připouští odvolání - námitku podle § 159 daňového řádu. Rozhodnutí o námitce vydává správce daně, který napadený úkon provedl, a není možné proti němu uplatnit opravné prostředky (§ 159 odst. 4 daňového řádu).
Generální finanční ředitelství podle svých zástupců pokládá za nutné o těchto změnách veřejnost výslovně informovat a současně i doporučit daňovým subjektům, aby své splatné daňové dluhy plnili řádně a včas. Dojde-li u nich k prodlení s úhradou daně, měli by podle GFŘ tuto situaci řešili neprodleně a nevyčkávat až na zahájení jejího vymáhání.