O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Daňová Kobra znovu útočila: Zajištěna byla i část výnosů z trestné činnosti

Daňová Kobra si podle MF ČR připsala další úspěch: Od 7. do 9. října 2014 zasahovala na čtyřiceti místech České republiky, a to v rámci akce River. Členové týmu KOBRA (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, Generální ředitelství cel a Generální finanční ředitelství) v úzké spolupráci s Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí vlastní operativní činností získali informace směřující k organizované skupině, která se měla zabývat fiktivním dodáváním tabákových výrobků a alkoholu na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Známe detaily.

A výsledek akce River? Z krácení daní ve výši téměř 253 milionů korun bylo obviněno šest osob, kterým v případě pravomocného rozsudku hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Prověřování možných daňových úniků přivedlo členy týmu Kobra k šestici mužů ve věku od 29 do 59 let. Ti měli podle dosavadních zjištění nejméně od 1. srpna 2011 do současné doby po předchozí vzájemné dohodě s úmyslem obohatit se na úkor státu fiktivně deklarovat dodání cigaret a alkoholu z České republiky do jiných členských států Evropské unie. Nicméně tyto výrobky nebyly vyvezeny do zahraničí, ale měly být prodávány na území České republiky.

Za tímto účelem měly obviněné osoby založit několik tuzemských a zahraničních obchodních společností, které buď samy ovládaly, nebo do nich měly dosadit osoby na pozicích tzv. bílých koní. Podle závěrů pracovníků týmu Kobra tak tímto jednáním měla být způsobena škoda na dani z přidané hodnoty ve výši nejméně 252.796.995,- Kč.

Zásah týmu Kobra

K samotnému zásahu přistoupili členové KOBRA v úterý 7. října 2014 poté, co podle svých zástupců shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám všech osob. V rámci úkonů došlo k zadržení 15 osob a následně bylo provedeno 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Z celkem 15 zadržených osob bylo 6 obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Zbývající podle závěrů kriminalistů pracovaly jako řidiči či účetní.

Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno nejméně 800 tisíc Euro na bankovních účtech a dalších 50 tisíc Euro v hotovosti. V rámci daňové exekuce byly zabaveny finanční prostředky v hodnotě 11 milionů korun, 70 vozidel, cigarety, alkohol a potraviny v celkové hodnotě cca 140 miliónů korun.

Vzhledem k tomu, že realizace probíhala nepřetržitě tři dny na území celé České republiky, bylo do akce zapojeno více než 600 pracovníků týmu Kobra. Akce se zúčastnily i útvary Armády ČR a Vojenské policie, které zajišťovaly logistickou podporu. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.


(16. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1467)