Prováděcí protokol ke koordinační dohodě o spolupráci, výměně informací a koordinaci, podepsali v červnu 2014 generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný, zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka a policejní prezident Tomáš Tuhý. Protokol upřesňuje pravidla spolupráce mezi zainteresovanými složkami a je tak pomyslnou tečkou za pracemi před oficiálním spuštěním Kobry. Co přinese Kobra v praxi?
K podpisu došlo za přítomnosti jednoho ze signatářů dohody ministra vnitra Milana Chovance. „Vytváří se tým, který má jasnou hlavu, jasnou strukturu. Nekončíme dneškem, dnešek je začátek dlouhé cesty,“ upozornil ministr s tím, že věří, že do konce roku budou vidět první výsledky.
„Jedná se o další krok v našem úsilí v boji proti daňové kriminalitě především v oblasti spotřební daně a DPH,“ uvedl již dříve ministr financí Andrej Babiš. „Jsem přesvědčen, že tato spolupráce brzy přinese pozitivní výsledky,“ dodal.
Oficiální spuštění daňové Kobry bylo stanoveno na 15. června 2014, avšak už před ním prý policisté, celníci a daňoví specialisté z finanční správy spolupracovali, tipovali kauzy daňových úniků a koordinovali řízení, která jsou v souvislosti s nimi vedena.
Členové „Kobry“ se budou zabývat identifikací, odhalováním a potíráním vybraných daňových úniků jak po stránce daňové, tak po stránce trestní. Společným řešením případů se zajistí dokonalý přístup k informacím a důkazním prostředkům, které budou v rámci řízení využitelné pro všechny zúčastněné strany.
V rámci Policie ČR je do činnosti „Kobry“ zapojen Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Jde o vyčleněný okruh kriminalistů útvaru, kteří mají dostatečné zkušenosti s daňovou trestnou činností. Tým, ve kterém působí rovněž analytici, metodik v oboru daňové problematiky a specialista na zajišťování výnosů z trestné činnosti, bude v budoucnu ještě posílen.
Celní správa do společného týmu dodává specialisty z Útvaru pátrání a analýzy a v neposlední řadě i správce daně a jednotky mobilního dohledu. Jejich nasazení bude maximálně flexibilní podle povahy realizované kauzy a potřeby vzájemného sdílení informací u potencionálních daňových úniků s cílem zabránit jim již v zárodku.
Finanční správa, jako nezbytný článek „Kobry“, zapojuje do její činnosti předně pracovníky zabývající se řízením rizik při správě daní. Tito specialisté se budou ve spolupráci s ostatními členy týmu operativně podílet na potlačování úniků na daních. Využijí při tom již dřívějších zkušeností z mnoha kontrolně-exekučních akcí zaměřených na odhalování daňových podvodů na dani z přidané hodnoty.
Prováděcí protokol upravuje například pravidla operativní výměny informací mezi zainteresovanými složkami bez administrativních překážek, postup při výběru kauz daňových úniků, na které „Kobra“ zaměří svou pozornost, společné zpracování statistik a další detaily spolupráce.
"Vítám zřízení Kobry, jejímž cílem je účinnější boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě. Jsem rád, že tak vláda plní další důležitý závazek vůči občanům České republiky. Zároveň věřím, že tým českých specialistů bude stejně úspěšný jako na Slovensku, kterým jsme se nechali inspirovat. Orgány policie, celní a finanční správy nyní budou mít možnost maximální součinnosti, která přinese efektivnější výsledky," uvedl předseda vlády, Bohuslav Sobotka.
"Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala přijmout opatření nezbytná ke zlepšení efektivity výběru daní a cel, a zamezit zneužívání a obcházení daňových předpisů. Dalším z kroků vlády směřujících k lepšímu výběru daní je plánované zavedení elektronické evidence tržeb, prokazování původu majetku a elektronického výkazu DPH," dodal premiér.