Efektivní spolupráce útvarů sdružených v Daňové Kobře přináší podle Ministerstva financí ovoce. Za dobu své existence už zástupci Celní správy, Finanční správy a Policie České republiky touto metodou práce uchránili státnímu rozpočtu téměř 6,2 miliardy korun. Jen za první pololetí letošního roku se jim podařilo zachránit ještě před vznikem škody či zajistit na náhradu již vzniklé škody více než 2 miliardy korun.
„Prioritou Daňové Kobry je ochrana státního rozpočtu, což byl také důvod jejího vzniku. Po celou dobu svého trvání si udržuje velmi vysokou výkonnost,“ říká plk. Milan Poulíček, generální ředitel Celní správy.
Za první pololetí letošního roku tzv. Centrální Daňová Kobra (policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality – nyní Národní centrály proti organizovanému zločinu, pracovníci Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) uchránila podle MF ČR více než jednu miliardu korun. Téměř shodného výsledku dosáhla tzv. Regionální Daňová Kobra, tedy metoda spolupráce celníků, policistů a pracovníků Finanční správy na regionální úrovni. Příklady dobré praxe je na místě hledat především ve Zlínském kraji, který všechny ostatní regiony významně předstihuje.
„Do budoucna bychom chtěli rozšířit věcnou působnost Daňové Kobry i na oblast krácení přímých daní a případně dotací,“ uvádí generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. „Výsledky Daňové Kobry jsou velmi dobré, zejména mě těší stále větší a častější úspěchy v regionech,“ dodává policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý.
Na práci Daňové Kobry v červnu navázala tzv. Hazardní Kobra, která se také skládá ze zástupců zmiňovaných třech státních orgánů a zaměřuje se na potírání nelegálního hazardu. Zejména pak na ilegální herny fungující na bázi V.I.P. klubů, fenomén kvízomatů či slevostrojů.
Na práci Daňové Kobry může mít pozitivní vliv i to, že dochází k přijetí do služebního poměru příslušníka Celní správy Roberta Šlachty. Vyslyšel tak nabídku náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové a generálního ředitele GŘC Milana Poulíčka, aby jako zkušený manažer a specialista na ekonomickou kriminalitu posílil pátrací kapacity Celní správy.
Celní správa od 1. srpna 2016 s účinností tzv. celního balíčku získala rozšířené trestněprávní kompetence v oblasti prověřování DPH. Dalším logickým krokem v rozšiřování kompetencí Celní správy je oblast vyšetřování daňových trestných činů. Tuto koncepci představí rezort financí v následujících týdnech.
„Pátrací agendy Celní správy šetří závažnou trestnou činnost, při které jde nejen o obrovské úniky na daních a clech, ale mnohdy také o bezpečnost obyvatel. Stát by neměl dopustit, aby zkušení a zapálení státní zaměstnanci, tím méně elitní policisté, odcházeli do soukromé sféry, zatímco státní správa bojuje s problémy při obsazování volných pozic,“ uvedla náměstkyně Alena Schillerová.
„Je dobře, že se v případě pana Šlachty nebude opakovat situace, které jsme bohužel byli několikrát svědky v minulosti, kdy specialisté, do jejichž erudice a profesního vývoje stát průběžně investoval nemalé prostředky, odešli pracovat mimo státní správu. Z jejich praxe nabyté ve službách státu pak v lepším případě profituje soukromá firma, v horším případě by mohli i pracovat zejména v ekonomické oblasti přímo proti zájmům státu,“ vysvětlil nový generální ředitel celní správy Milan Poulíček.
Robert Šlachta bude v souladu se zákonem o služebním poměru přijat do služební hodnosti vrchní rada, do které byl ustanoven v době skončení služebního poměru u Policie ČR a k 1.9. bude pověřen výkonem funkce zástupce generálního ředitele pro pátrání, která je v současné době neobsazena. Zároveň je na tuto funkci vyhlášeno výběrové řízení dle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.