O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

CzechTrade a CzechInvest: Zásadní kroky ke zlepšení práce

Zkvalitnění fungování agentur CzechTrade a CzechInvest je jednou ze základních priorit ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Ministr již podle svých slov zahájil změny, které zlepší jejich práci. Co konkrétně se má změnit a kdy?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil podle MPO změny v agenturách CzechTrade a CzechInvest ihned po svém nástupu do funkce. „Co se týče nutnosti personálních změn v agenturách CzechInvest a CzechTrade, o nichž dnes hovořil prezident Miloš Zeman, ty jsem zahájil již nedlouho po svém nástupu, protože jsem cítil potřebu zpružnit chod obou agentur. V minulých týdnech jsem proto odvolal ředitele obou agentur a jejich vedením jsem na přechodnou dobu pověřil prozatímní manažery. Na příští týden je pak naplánováno zahájení řádného výběrového řízení na pozice ředitelů obou agentur,“ uvedl včera na adresu agentur, spadajících do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, ministr Jan Mládek.

Agentura CzechInvest podle zprávy MPO důsledně pracuje na strategickém získávání nových investičních příležitostí. Jednou z cílových zemí je i Korejská republika. Představitelé CzechInvestu byli v letošním roce v Korejské republice již několikrát, jedné z úspěšných misí se zúčastnil i ministr Jan Mládek. Aktuálně má nyní CzechInvest v této zemi zástupce v rámci strojírenského veletrhu SIMTOS. Před podpisem je smlouva o významné korejské investici, která bude směřovat do regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti a měla by tak zlepšit situaci v nabídce pracovních příležitostí.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž usiluje o vytvoření zahraničního zastoupení CzechInvestu v Soulu a naše snažení se blíží ke zdárnému konci,“ připomněl Mládek.

Výkonnost CzechInvestu

Co se týče výkonnosti CzechInvestu, Jan Mládek uvedl, že v loňském roce CzechInvest zprostředkoval do ČR celkem 108 investic v hodnotě téměř 48 miliard korun. „Díky těmto investicím vznikne až 10 519 nových pracovních míst. A naší snahou je, aby byl při získávání nových pracovních příležitostí CzechInvest ještě úspěšnější,“ řekl Mládek.

Co se zájmu investorů o Českou republiku týče, loňský rok byl podle MPO nejúspěšnější od předkrizového roku 2007. Aktivity CzechInvestu v zahraničí však byly do velké míry utlumeny poté, co mu byla v létě 2012 odebrána zahraniční zastoupení. Přesto se mu podařilo v roce 2013 získat výše uvedený objem investic.

„Agentura těmito výsledky dokázala své opodstatnění i potenciál. Jako jednu ze svých priorit jsem si vytkl snahu o posílení role CzechInvestu v rámci ekonomické diplomacie. Proto jsem také již provedl některé kádrové změny, a proto nyní společně s CzechInvestem chystáme řadu aktivit v námi vybraných cílových zemích. V dohledné době povedeme konkrétní jednání ve Vietnamu, v Číně a v Korejské republice,“ dodal Mládek.

Přímé zahraniční investory, kteří by mohli v České republice vytvořit nová pracovní místa, hledá MPO s pomocí CzechInvestu například ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Japonsku, Číně, Korejské republice, ale i ve Vietnamu. Z těchto zemí do ČR dlouhodobě směřuje nejvíce investic nebo mají dobrou perspektivu pro budoucí spolupráci.

Od léta 2012 však CzechInvest nemá vlastní zahraniční zastoupení, takže podle MPO muselo nevyhnutelně dojít k útlumu některých aktivit. S ohledem na vládní priority získávání silných investorů a vytváření nových pracovních míst se nyní otevírá možnost obnovení zahraničních zastoupení CzechInvestu ve vybraných zemích se silnými ekonomika a potenciálem úspěšné spolupráce.


(10. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(961)