O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Čtvrtina příjmů tradičních bank a pojišťoven je v ohrožení

Čtyři z pěti největších světových finančních institucí (82 %) plánují v následujících třech až pěti letech posílit partnerství v oblasti FinTech. Ukázala to studie PwC o vlivu FinTech na tradiční finanční instituce. Obávají se, že v průměru 24 % jejich současných příjmů je v ohrožení kvůli inovacím nových technologických hráčů ve finančním světě. Zároveň očekávají zhruba 20% výnosnost svých investic do FinTech. Podle platformy PwC DeNono celkové globální investice do FinTech startupů dosáhly za poslední čtyři roky 40 miliard dolarů, tedy přibližně bilion korun.

Studie PwC na základě průzkumu mezi více než 1300 respondenty z největších světových finančních institucí ukázala, že se tradiční banky, pojišťovny či investiční společnosti inovacemi vážně zabývají. Hlavním důvodem je obava z nových nezávislých FinTech hráčů na trhu, kteří by mohli tradiční finanční instituce připravit o jejich příjmy. Obavu vyjádřilo 88 % dotázaných. Loni to bylo 83 %. V průměru by si podle respondentů mohli inovativní konkurenti „ukousnout“ 24 % výnosů tradičních bank či pojišťoven.

„Tradiční české banky či pojišťovny se zatím nenaučily spolupracovat s FinTechy tak intenzivně, jako je tomu ve vyspělejších zemích. V posledních letech však i v Česku pozorujeme rostoucí aktivitu. Hrozba ztráty příjmů klasických finančních institucí ve prospěch nových hráčů je u nás, tedy alespoň v krátkém období, nižší,“ říká Martin Vurm, odborník na FinTech, PwC ČR.

Spolupráce tradičních finančních institucí s s FinTech stratupy má potenciál pro obě strany. FinTech startupy mají zájem o přístup ke kapitálu a zákaznické základně. Velké finanční instituce si začínají uvědomovat, že by FinTech mohl být klíčem k překonání tradičních technologických a komunikačních překážek, kterým čelí. Partnerství s FinTech startupy pro ně bude znamenat částečný outsourcing výzkumu a vývoje a zároveň jim umožní nabídnout zákazníkům mnohem rychleji nové produkty.

„FinTech spolupráce není o tom naskočit na nejnovější technologie, mnohem více je o nalezení nejefektivnějšího řešení, které nejlépe poslouží konečným zákazníkům,“ vysvětluje Manoj Kashyap, globální FinTech lídr PwC.

Mobilní peněžní služby se stávají cestou k zákazníkům, kteří dosud nebyli obsluhováni bankami. PwC očekává, že mobilní technologie otevřou platebnímu sektoru celosvětově trh v hodnotě tří bilionů dolarů.


(23. 8. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3328)