K podnikání solidních firem patří i podpora jejich okolí. Aktuální informace o svém působení v oblasti společenské odpovědnosti v České republice zveřejnila společnost Microsoft. Za uplynulá léta v rámci svých programů podpořila 12 000 začínajících podnikatelů v Microsoft inovačních centrech, 500 start-upů v programu BizSpark či 14 000 učitelů proškolených na využití technologií ve výuce. Třeba v tomto textu naleznete inspiraci i pro svou firmu.
Společnost Microsoft se umístila mezi deseti nejodpovědnějšími velkými firmami v soutěži Top odpovědná firma 2013 a získala 4. místo v kategorii Firma a škola s programem YouthSpark. Čím si ocenění zasloužila? Níže najdete klíčové projekty v oblasti CSR (Corporate Social Responsibility) a aktivity, které zástupci Microsoftu považují za své největší úspěchy v této oblasti.
„Odpovědnost vůči zemi, v níž Microsoft působí, byla vždy součástí strategie společnosti. V praxi to znamená podporu oblastí, které jsou klíčové pro konkurenceschopnost ČR a v nichž může naše zapojení mít významný dopad,” říká Lenka Čábelová, CSR manažerka Microsoft v ČR.
V rámci CSR aktivit se Microsoft soustředí zejména na modernizaci školství a rozvoj technologických dovedností dětí a mládeže. Dlouhodobě podporuje inovace a posiluje konkurenceschopnost malých a středních podniků, usnadňuje fungování neziskových organizací a napomáhá zlepšit zaměstnatelnost lidí s postižením nebo jinou bariérou.
Microsoft přispívá k digitalizaci výuky a k počítačové gramotnosti dětí a mládeže, aby v budoucnu lépe uspěli jako studenti, zaměstnanci či podnikatelé. V rámci iniciativy „Vzděláváme pro budoucnost“ Microsoft napomáhá digitalizovat výuku na českých školách.
Přes 14 000 učitelů a 60 000 studentů prošlo školením na využití technologií ve výuce i v praxi, 900 000 studentů a učitelů VŠ a SŠ v ČR má možnost zdarma využívat cloudové řešení Office 365.
Do mezinárodní studentské soutěže Imagine Cup se za 11 let trvání zapojilo 5000 českých studentů – někteří z nich na soutěžních projektech postavili vlastní podnikání (GINA Software, JoyMind, Celebrio). Do programu BizSpark, který umožňuje bezplatné využití vývojářského software, se pak zapojilo přes 500 start-upů. Polovina z nich dnes funguje jako aktivní firmy. A 12 000 osob využilo programy dvou Microsoft inovačních center (Brno, Hradec Králové), které umožňují přístup ke vzdělávání, k nejnovějším technologiím a technologickému zázemí.
Přístup k nejnovějším technologiím za nulové či minimální náklady poskytuje Microsoft také neziskovým organizacím a veřejným knihovnám. Prostřednictvím partnerského programu TechSoup Microsoft podpořil od roku 2010 více než 900 subjektů, kterým byl poskytnut software v celkové tržní hodnotě převyšující podle údajů výrobce 80 milionů Kč.
Od září 2013 mohou neziskové organizace využít možnosti bezplatného využívání cloudového řešení Office 365. Od roku 1996 věnoval Microsoft více než 84 milionů Kč Nadaci Charty 77. Díky tomu se mohlo více než 15 000 osob ZTP/P lépe uplatnit na trhu práce.
Zaměstnanci Microsoftu mohou strávit až 3 pracovní dny dobrovolnictvím. V rámci podpory diversity se Microsoft snaží o motivaci žen k práci v IT odvětví. Ty nyní tvoří 30 % zaměstnanců Microsoftu, a to i v nejvyšším managementu. Do projektu Opening Windows (platforma pro manažerky ke sdílení zkušeností, setkávání a spolupráci) se zapojilo již 600 žen a patří tak k největším svého druhu v České republice.
Microsoft byl za své aktivity oceněn mimo jiné jako Top odpovědná firma 2013 (finalista v hlavní kategorii a 4. místo v kategorii Firma a škola), TOP zaměstnavatel v oboru IT za roky 2012/2013 (2. místo v anketě České studentské unie), Nejlepší zaměstnavatel 2012 (3. místo ve studii Best employers ČR, Hewitt Associates) nebo Czech TOP 100 - 2. místo v kategorii IT v žebříčku nejobdivovanějších firem 2013.