O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

ČOI versus prodejci chovatelských potřeb

Severomoravští inspektoři ČOI se při nedávných kontrolách prodejen chovatelských potřeb zaměřili podle své zprávy na dodržování zásad poctivosti prodeje, poskytování informací o výrobcích, jejich značení a bezpečnost, například u elektrozařízení pro akvaristiku, na správné ocenování výrobků, na platnost úředního ověření vah používaných při prodeji krmiv a další informace související s prodejem výrobků, včetně uplatnění práva z odpovědnosti za vady nebo dodržování zákazu používání klamavých obchodních praktik v případě kontrol e-shopů. V takřka polovině případů zjistili problémy.

Ze 72 kontrol byly závady zjištěny v 35 z nich. „Výsledky této mimořádné kontrolní akce nejsou pro spotřebitele nijak povzbudivé a svědčí o tom, že téměř polovina prodávajících neplní základní povinnosti, stanovené zákonem o ochraně spotřebitele nebo dalšími právními předpisy, a příliš nedbají na poskytování důležitých údajů ani na platnost ověření vah. Pokuty uložené 27 prodávajícím a dalších 8 správních řízení nejsou pro prodejce chovatelských potřeb dobrou vizitkou a my je budeme průběžně monitorovat,“ řekl k výsledkům kontrol Boris Stabryn, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Ostravě.

V průběhu měsíců března a dubna 2015 byla pracovníky České obchodní inspekce provedena mimořádná kontrolní akce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji se zaměřením na prodej chovatelských potřeb. V průběhu 72 kontrol zjistili inspektoři nedostatky v 35 z nich, tj. ve 48,6 % případů.

Kontroly byly zaměřeny na dodržování zásad poctivosti prodeje, na poskytování informací o výrobcích, na jejich značení a bezpečnost, například u elektrických akvaristických zařízení. Ověřováno bylo také správné ocenování výrobků, platné úřední ověření měřidel, zejména vah používaných při prodeji krmiv, poskytování informací o možnosti uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodaných výrobků. Inspektoři také ověřovali, zda prodávající neporušují zákaz používání klamavých obchodních praktik, zejména při prodeji prostřednictvím e-shopů.

Zjištěné nedostatky jsou tyto:

  • porušení zákazu používání klamavých obchodních praktik, nejčastěji opomenutí uvést důležitý údaj, bylo zjištěno při 16 kontrolách
  • používání měřidel (vah) bez platného úředního ověření zjistili inspektoři ve 14 případech
  • neúplné nebo nesprávné značení výrobků bylo prokázáno v 5 případech
  • poskytnutí nesprávné informace o možnosti uplatnění reklamace zjistili inspektoři u 3 prodejců
  • kontrolní nákupy byly nesprávně účtovány ve 2 případech
  • řádně vyplněný doklad o koupi na vyžádání spotřebitele nevydal 1 prodejce
  • informace o ceně nabízených výrobků chyběly pouze v 1 prodejně

Inspektoři vydali v průběhu kontrolní akce zákaz dalšího prodeje na 63 kusů výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, v celkové hodnotě 6608 Kč a do doby zjednání nápravy zakázali další používání 14 kusů měřidel (vah) bez platného úředního ověření. Na místě uložili 27 pokut v souhrnné výši 30 000 Kč a správní řízení za zjištěné nedostatky čeká kontrolované subjekty v 8 případech.


(30. 5. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2515)