Česká obchodní inspekce průběžně monitoruje činnost prodejců v letní turistické sezóně a nyní své kontroly uzavírá závěrečnou zprávou. Tak jako každý rok, i v letošním roce podle ní proběhly kontroly zaměřené na nabídku a prodej výrobků a poskytování služeb v tomto turisticky bohatém období. Celkem se uskutečnilo 1350 kontrol, při kterých bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 498 případech, což je téměř 37 procent. Za to bylo inspektory České obchodní inspekce uloženo 455 pokut v celkové hodnotě 860 500 korun.
„Kontroly byly primárně zaměřeny na nabídku a prodej výrobků a také na poskytování služeb v provozovnách, které jsou přístupné zejména v letním měsících. Ani v roce 2016 se v této oblasti situace nezlepšila, ba naopak. Procento provozoven se zjištěnými závadami činilo 36,9%, což je o 2,3% více než v roce 2015. Stále dochází k porušování obecně závazných právních předpisů, především zákona o ochraně spotřebitele. Vzhledem k tomuto výsledku budou kontroly ČOI probíhat i v letní sezóně roku 2017,“ řekl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
V období od 1. 4. 2016 do 30. 9. 2016 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje výrobků a poskytování služeb v průběhu letní turistické sezóny provedeno celkem 1350 kontrol, při nichž bylo ověřováno dodržování zákona o ochraně spotřebitele a dalších souvisejících předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce.
Kontroly byly zaměřeny na subjekty působící na maloobchodním trhu. Při celkovém počtu 1350 kontrol bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 498 případech, což je 36,9 %.
Nejčastěji podle ČOI docházelo k porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a to v 544 případech: ve 255 případech docházelo k porušování zásad poctivosti prodeje např. ve smyslu nesprávné hmotnosti pokrmu nebo míry nápoje a následného nesprávného účtování (§ 3), ve 179 případech prodávající porušili povinnost seznámit spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo služeb (§ 12), v 69 případech nevydal prodejce doklad o zakoupení výrobků nebo služeb, ačkoliv o ně spotřebitel požádal nebo vydal doklad bez zákonných náležitostí (§ 16). Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele a ostatních právních předpisů bylo zjištěno v menším rozsahu.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo ve sledovaném období uloženo celkem 455 pokut v celkové hodnotě 860 500 korun. V rámci kontrolní akce byl vydán zákaz prodeje na 1229 kusů výrobků v hodnotě 108 275 korun.
Dalším opatřením bylo vydání zákazu používání na 66 kusů měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.