O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

ČOI: Nalezeny padělky značkového zboží i nelegální CD

Při monitorování nabídky zboží sledují inspektoři České obchodní inspekce také prodej výrobků, které porušují některá práva duševního vlastnictví. Právě v období před Vánoci lze podle nich předpokládat zejména zájem zahraničních spotřebitelů o koupi padělků zboží luxusních značek. Jak dopadly provedené kontroly?


Výše uvedený předpoklad se podle ČOI potvrdil v minulých dnech při dvou kontrolních akcích, a to na jak na tržišti v severočeském Hřensku, tak v tržnici Asia Bazar v jihomoravských Hatích. Inspektoři zabrali celkem 405 kusů různých výrobků a značek.

Jednalo se o padělky textilního i galanterního zboží a hodinek zejména chráněných značek Louis Vuitton, Gucci, Rado, Adidas, a také o nedovolené kopie hraček a CD nosičů. Jejich prodejem by majitelům práv podle ČOI vznikla škoda odhadnutá na více než 1,5 milionu Kč. Po vypracování odborných posudků mají být s kontrolovanými osobami zahájena správní řízení, v nichž bude rozhodnuto o výši pokuty, propadnutí zboží a jeho následné likvidaci či předání k humanitárním účelům.

Kontroly ve Hřensku

ČOI informuje, že její inspektoři z Ústí a Liberce provedli v příhraniční obci Hřensko v rámci společné akce celkem 14 kontrol, při kterých bylo zajištěno 29 kusů výrobků porušujících některá práva k duševnímu vlastnictví. Jednalo se o padělky textilních výrobků Louis Vuitton, hodinek (Ferarri, Gucci, Rado, Adidas) a napodobeniny CD nosičů v celkové hodnotě 553 000 Kč. Zajištěné zboží bylo uloženo mimo dosah kontrolovaných (neznámých) osob a po nabytí právní moci rozhodnutí bude zlikvidováno.

Další nedostatky byly podle ČOI zjištěny při prodeji textilních výrobků a obuvi, kdy prodejci nezajistili splnění informačních povinností (ocenování zboží, materiálové složení, způsob ošetření výrobků), nevydali na vyžádání řádný doklad o zaplacení výrobku, příp. nesprávně účtovali. Za zjištěná porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo uloženo celkem 5 pokut příkazem na místě v celkové hodnotě 5500 Kč.

Kontroly v Hatích

Kontrolní akce inspektorů České obchodní inspekce se sídlem v Brně probíhala za účasti příslušníků Cizinecké policie. Na tržnici Asia Bazar v Hatích zkontrolovali 13 prodejních stánků, v nichž zjistili prodej, nabídku a skladování zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví. Zajistili celkem 376 ks padělků textilních oděvů, galanterie a hraček, jehož hodnota by v cenách originálů byla téměř 1 milion korun (998 290 Kč).

Po ukončení šetření a vypracování odborných posudků potvrzujících zajištění padělků chráněných značek bude podle ČOI s kontrolovanými osobami zahájeno správní řízení, ve kterém bude rozhodnuto o výši pokuty, propadnutí zboží a jeho následné likvidaci či předání k humanitárním účelům.


(21. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(475)