O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

ČOI: Jak na prodej alkoholu bez závad

Preventivní kontroly České obchodní inspekce zaměřené loni na prodejce alkoholu neprokázaly nabídku, prodej či skladování alkoholických nápojů, které by neodpovídaly požadavkům zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu. V průběhu 4641 kontrol však inspektoři zjistili porušování jiných právních předpisů a poškozování spotřebitelů prodávajícími, a to ve více než 40 % provozoven. Jaké jsou hlavní problémy a jak se jich mohou prodejci vyvarovat?

„Dobrá zpráva pro konzumenty alkoholu je, že při téměř 5 tisících kontrolách nezjistili inspektoři prodej neznačených alkoholických nápojů. Vysoký počet dalších závad však není, zejména pro české pohostinství, dobrou vizitkou. Nejčastěji inspektoři zjišťovali, že spotřebitelé neměli k dispozici řádné informace o ceně nabízeného sortimentu, byli šizeni na množství nápojů a nákupy či konzumace jim byly nesprávně účtovány. Proto jsme zařadili kontroly prodeje alkoholických nápojů do plánu činnosti v obdobném rozsahu i v roce 2016,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

V období od 1. 1. do 31. 12. 2015 bylo v rámci kontrolní akce, zaměřené na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z obecně závazných právních předpisů při nabídce a prodeji alkoholických nápojů, provedeno celkem 4641 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 1984 případech, tj. v 42,7 %.

Zjištěná porušení zákona

Nejčastěji porušovaným právním předpisem v rámci kontrolní akce byl zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, jehož ustanovení porušili prodávající celkem v 2350 případech:

  • nejčastějším porušením bylo neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo služeb (§ 12), které bylo zjištěno v 908 případech
  • zásady poctivosti prodeje (§ 3), nedodrželi prodávající v 722 případech
  • doklad o zakoupení výrobků nebo poskytnutí služeb, ačkoli si o něj spotřebitel požádal, prodávající nevydal nebo jej vydal bez potřebných náležitostí (§ 16), ve 338 případech
  • porušení informačních povinností o výrobku a neúplné identifikace jeho výrobce, případně dovozce nebo distributora, včetně údajů v českém jazyce (§§ 9, 10 a 11) se týkalo 217 zjištění
  • další ustanovení zákona o ochraně spotřebitele již byla porušena v menším rozsahu.
  • Porušení jiných obecně závazných předpisů, zejména zákona o České obchodní inspekci (zák. č. 64/1986 Sb.), zjistili inspektoři v 295 případech.

Zákazy prodeje tak byly vydány na 3226 kusů výrobků v celkové hodnotě 140 473 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, a do doby zjednání nápravy byl vydán zákaz používání na 280 kusů měřidel bez platného úředního ověření. Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo v období od 1. 1. do 31. 12. 2015 celkem 1723 pokut v souhrnné výši 5 315 700 Kč.

Zjištěné nedostatky podle ČOI svědčí o tom, že prodávající některé zákony příliš důsledně nedodržují. Proto jsou kontroly tohoto sortimentu zařazeny do plánu činnosti České obchodní inspekce i v roce 2016 a budou pokračovat v obdobné intenzitě.


(21. 6. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2557)