O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Co vše vás čeká při ukončení podnájmu

Stěhujete se z podnájmu? Začíná nová éra vašeho života. Mysleli jste si, že se zářivým úsměvem odevzdáte vašemu panu domácímu klíče a hotovo? Omyl. Občanský zákoník je nesmlouvavý a připravil si na vás pár pikantností, znáte je?

Čím začít

V první řadě se podívejte do smlouvy a zjistěte, kdy vám končí nájem. Najděte datum, ke kterému odevzdáte klíče a odstraníte vše, co by pronajímateli mohlo bránit v přístupu a užívání objektu. Také doporučujeme sepsat protokol o předání bytu, vyhnete se tak případným nedorozuměním. Do tohoto dokumentu také přidejte poznámku o stavu měřidel energií.

Zákon říká něco v tom smyslu, že každý, kdo do vašeho starého bytu zavítá, by si měl říct: „Bez jakýchkoliv pochybností považuji tento nájem za skončený.“ Tuto větu zřejmě běžný smrtelník nevysloví, ale byt by měl působit právě tímto dojmem. Pak se byt považuje ihned za odevzdaný. Asi je zbytečné vám zdůrazňovat, že byste měli dům předávat v takovém stavu, ve kterém jste ho převzali. Tedy čistý a uklizený.

Jak se popasujete se změnami v bytě?

Je to jednoduché. Jestli jste v bytě učinili nějaké zásahy a domácího se na to nezeptali, čeká vás teď dost práce dát vše do původního stavu. Nebo vám každou poličku váš pronajímatel schválil a její navrtání do zdi požehnal? Domluvená úprava by mu vadit neměla, a to ani po vašem vystěhování. Záleží na domluvě. Nikdy nic nezkazíte, když si vyžádáte souhlas na každou maličkost, kterou plánujete udělat.

Snížení a zvýšení ceny bytu

Před každou úpravou v pronajatém bytě si uvědomte fakt, že po vystěhování nezískáte právo na vyrovnání. Ani pokud cenu bytu navýšíte o několik desítek tisíc. Tedy za předpokladu, že neuzavřete s pronajímatelem smlouvu, která by vše ošetřila. Zcela odlišná situace nastává v případě, že svým působením cenu bytu snížíte. To si potom sáhnete hluboko do kapsy, škodu samozřejmě musíte zaplatit.

Nestíháte odevzdat byt včas?

Jestli nechcete zbytečně přicházet o peníze, pohlídejte si termíny. Především si velkým červeným kolečkem zvýrazněte datum, kdy vám končí nájem. Proč? Když se opozdíte, vzniká vašemu panu domácímu nárok na náhradu ve výši sjednaného nájemného. Důvod je prostý, nemůže svou nemovitost pronajímat dalším zájemcům. Že nestíháte v práci, nebo vám nepřijeli stěhováci, bohužel nikoho nezajímá. Přesun do nového bydlení si tedy zajistěte o pár dní dříve. Vyplatí se to.

(Partnerský příspěvek)


(6. 2. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3011)