O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Co říkají o cloudu analytici

Přední analytici často upozorňují, že využívání cloudových služeb přináší nejen úspory, ale především usnadňuje nasazení různých pokročilých systémů a využívání technologií, které by jinak zůstaly řadě firem nedostupné. Jde například o ty pro práci s velkými objemy dat nebo pokročilou práci s mobilními zařízeními. Aktuálně pak podle nich dávají i středním a menším firmám mnohdy do rukou pokročilé nástroje pro analýzu chování jejich klientů.


Cloud tak bude nepochybně stále populárnější. Podle analytiků společnosti Gartner budou firmy zakazující používání cloudu v roce 2020 tak výjimečné, jako jsou dnes ty, které zakazují používání internetu. Jinými slovy: Cloud bude používán téměř všude. Porostou investice do cloudových služeb i tržby z nich realizované.

Jeffrey Mann z Gartneru upozorňuje, že navíc i dnes zaměstnanci řady firem, které oficiálně cloud nepoužívají, de facto cloudové služby využívají. Prostě proto, že je potřebují ke své práci a jejich pořízení neoficiální cestou je pro ně snazší než tlak na interní IT oddělení. A do budoucna se podle Manna SaaS, tedy software jako služba, stane první volbou při nasazování nového softwaru.

A co na to výrobci softwaru? Řečeno slovy čísel, analytici Gartneru odhadují, že do roku 2019 více než 30 % ze stovky největších výrobců softwaru změní svou investiční strategii z cloud-first, tedy cloud na prvním místě, na cloud-only, tedy pouze cloud. A stále více top funkcionalit softwaru bude dostupná pouze prostřednictvím cloudu, což přiměje další a další organizace k přechodu ke cloudovým řešením.

Cloud v číslech

Celosvětová velikost trhu veřejných cloudových služeb má podle Gartneru letos vzrůst o 17,2 % a dosáhnout celosvětově objemu 208,6 miliardy amerických dolarů. Nejvyšší růst mají zaznamenat služby typu IaaS - o téměř 43 %, služby typu SaaS mají vzrůst o 21,7 %.

Nástup cloudu znamená také výrazný posun směřování investic. Během příštích pěti let ovlivní investice v objemu bilionu dolarů (ano, tisíc miliard), které se z klasického IT přesunou právě směrem ke cloudu.

Růst využívání veřejného cloudu je podle analytiků Gartneru tažen úsporami - firmy podle jejich analýz ušetří přechodem na služby veřejného cloudu 14 % nákladů. Nicméně podle Sida Naga z Gartneru je apetit firem po přechodu ke cloudu výrazně vyšší, než skutečné využívání cloudu. Firmy totiž podle něj při přechodu do cloudu narážejí na různé překážky a některé z nich nemají ještě ani vypracovaný plán přechodu.

Pro některé firmy ještě stále hrají roli obavy o bezpečnost dat v cloudu, a to přesto, že vedoucí poskytovatelé cloudových služeb nemají za sebou žádné skandály s prolomením bezpečnosti a obecně jsou pokud jde o bezpečnost služeb poměrně otevření. Analytici Gartneru říkají jasně: „Služby veřejného cloudu poskytované vedoucími poskytovateli jsou bezpečné. Skutečnou výzvou pokud jde o bezpečnost veřejných cloudových služeb je jejich bezpečné využívání.“

Jak jsme na tom v Evropě

Podle analýzy IDC letos ve druhém čtvrtletí, ze kterého jsou zatím dostupné poslední údaje, vzrostly výdaje na IT infrastrukturu pro veřejné i privátní cloudy v regionu EMEA (Europe, the Middle East and Africa) meziročně o 37,4 % na 1,4 miliardy dolarů. Pokud jde třeba o úložnou kapacitu cloudu, ta má v EMEA podíl 23,8 % z veškeré kapacity systémů pro ukládání dat.

Firmy podle IDC i v EMEA stále častěji sázejí na využívání několika různých cloudů. A to jak od velkých světových poskytovatelů cloudových služeb, tak od těch menších, lokálních. Pokud pak jde o čísla přímo z našeho regionu, objemy prodejů cloudové infrastruktury ve střední a východní Evropě vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 21 % - oproti 41,2 % v západní Evropě a 6,7 % v USA. V roce 2020 by měly podle IDC dosáhnout objemu 2 miliard dolarů.

 


(7. 11. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Počítače z vodovodu: Technologie nemusíte vlastnit

Tahle myšlenka není ani zdaleka nová, ale teprve v posledních několika letech se začala proměňovat v realitu: Výpočetní výkon počítačů...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2840)