O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Co radí vašim klientům vaši partneři a konkurenti

Znáte své klienty? Víte, jak se rozhodují, jakými radami se řídí? Jsou to vaše doporučení, nebo doporučení někoho jiného? Někdy se vyplatí zamyslet se nad tím, jaké informace se k nim dostávají. Zde je jeden příklad - co doporučuje před Vánoci lidem ČSOB.

Materiál ČSOB nejprve upozorňuje, že i když se většina z nás na Vánoce těší (84 %), téměř polovina (49 %) má zároveň obavu, jak v období svátků vyjde s penězi. Spokojené Vánoce totiž nejsou zadarmo. Přesto se najde celá řada lidí, kteří z našetřené rezervy o Vánocích rádi přispějí na dobrou věc (38 %). Vyplývá to ze sociologického průzkumu Akademie věd ČR.

"Podle našich průzkumů více než 10 procent Čechů neušetří z platu ani korunu. Při mimořádných událostech, jako jsou třeba větší výdaje v období vánočních svátků, se pak některé domácnosti mohou dostat do úzkých. Ať už plánujete utratit za vánoční svátky jakoukoli částku, vždy je dobré nejprve zhodnotit svou finanční situaci. Seřaďte si zamýšlené výdaje od těch nejdůležitějších, bez kterých se na Vánoce neobejdete. Až pak zvažte, jestli se najdou peníze i na něco dalšího," říká František Klufa, výkonný manažer útvaru Péče o klienta a interní komunikace ČSOB

A jaké jsou rady ČSOB pro "strávení klidných a pohodových Vánoc"? Mohou se nějak odrazit v rozhodování právě vašich klientů? Nehodí se některé údaje i vám? Tady jsou:

1. Dárky za „kačku"

Nejlepší je na vánoční dárky ušetřit. Jestliže jste ale s úsporami na štíru, co nejdříve svolejte rodinnou poradu. I když Češi za dárky dají kolem 5 000 Kč každý rok, existují i varianty, jak si svátky užít a moc neutratit. Domluvte se, že si dáte maličkosti a stanovte cenový strop, třeba 200 Kč na osobu nebo dárek.

2. Někdy i Ježíšek potřebuje založit

Pokud už teď víte, že vám peníze budou chybět, po půjčce se začněte ohlížet včas. Není nic horšího, než úvěr shánět v časové tísni a sáhnout po první „nejvýhodnější půjčce", na kterou narazíte. Pozitivní zprávou je, že podle ČSOB 76 % klientů vyhledává nabídky půjček na internetu a srovnává je s konkurencí. Většina z nás tedy přistupuje k půjčkám zodpovědně.

3. Klidné nákupy = průběžné nákupy

Vánoční dárky se vyplatí kupovat průběžně. Patrně neutratíte méně, než když do obchodu vpadnete den před Štědrým dnem, ale utrácení menších částek po celý rok bude vaší peněženku zaručeně méně bolet. Vyhnete se tak situaci, kdy budete muset koupit vše najednou a dát tak za potěšení svých blízkých nemalý finanční obnos naráz. Ušetřit můžete tím, že si včas obejdete obchody a porovnáte ceny požadovaného zboží.

4. Jednou v roce na Vánoce

Podle Sdružení pro bankovní karty je poslední čtvrtletí roku dlouhodobě nesilnější co do objemu i počtu transakcí uskutečněných platebními kartami. Zatímco v roce 2012 jsme od října do prosince zaplatili přes 83 miliard korun, loni to bylo už 88,5 miliardy. Stále více lidí přitom objevuje kouzlo „kreditek". Například klienti ČSOB a Ery v loňském prosinci prostřednictvím kreditních karet utratili o 53 % více oproti měsíčnímu průměru za celý rok. Pokud v bezúročném období vyčerpanou částku na kartě vyrovnáte, peníze jste si půjčili od banky zadarmo. Kreditní karty navíc nabízejí řadu výhod – třeba u ČSOB a Ery na zboží zakoupené kreditkou dostanete rok záruky navíc a pojištění na 6 měsíců proti poškození nebo krádeži. Pojištění se nově vztahuje na mobilní telefony či tablety a jejich displeje. Navíc pokud kreditku aktivně využíváte, můžete získat 1 % z každého nákupu zpět, maximálně až 1 000 korun měsíčně. Na pokrytí krátkodobého nedostatku financí se hodí také kontokorent, díky kterému můžete kdykoliv a opakovaně přečerpat svůj běžný účet do mínusu.

5. Na dražší dárky s půjčkou

U neúčelových spotřebitelských úvěrů banky od zájemců nechtějí znát účel, takže nejde jednoznačně říci, co z něj žadatelé konkrétně nakupují. Mnohdy jde o investice spojené s výbavou domácnosti ve formě elektroniky nebo nábytku. Půjčka je tím správným způsobem, jak financovat dražší dárky, které mají trvalou hodnotu. Všeobecně platí, že když už si na Vánoce musíte půjčit, mělo by se jednat o věc, která neztratí hodnotu dřív, než ji stačíte splatit.

6. Pohodlně a bezpečně

Opravdové žně zažívají v předvánočním období e-shopy. Z údajů Asociace pro elektronickou komerci vyplývá, že loni dárky z pohodlí gauče nakoupilo téměř 75 % uživatelů internetu. Obliba tohoto způsobu nakupování stoupá i díky rostoucímu počtu internetových obchodů, kde lze bezpečně platit kartou online. Většina bank k tomu využívá systém 3D Secure, který vaše údaje neposkytne obchodníkovi, ale pouze bance a riziko při platbě kartou online je tak omezeno na minimum.

7. Rychlá a výhodná půjčka? Nemusí to být „buď anebo"!

Takzvané expres půjčky už podle názvu napovídají, že jejich devizou je rychlost vyřízení. Půjčit si můžete formou SMS nebo přes internet. Zde více než kdy jindy pozorně sledujte RPSN. Ne každá taková půjčka je výhodná a cena za nakoupené vánoční dárky může být neúměrně vysoká. Nejen rizikové půjčky se ale vyznačují rychlostí vyřízení. ČSOB například přichází s novinkou, která klientům umožní sjednat si půjčku bez zbytečného čekání a zcela online prostřednictvím nového webu.


(2. 12. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1553)