O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Co musí nájemník udělat než opustí byt

Předat byt zpět pronajímateli většinou neznamená jen jednoduše vrátit klíče. V jakém stavu, kdy a jak by se měl po skončení nájmu byt odevzdat? K čemu všemu může posloužit předávací protokol a co se smlouvou o dodávkách elektřiny nebo plynu, jestliže je vedena na nájemníka?

dTest nájemníkům radí: Kdy byste měli byt odevzdat zpět pronajímateli? Dostanete-li výpověď, pak v poslední den výpovědní doby. V případě podstatného porušování vašich povinností můžete dostat i výpověď bez výpovědní doby, pak musíte byt odevzdat do měsíce od skončení nájmu. Pokud ale jako nájemce napadnete výpověď u soudu, byt předat nemusíte. V takovém případě se totiž čeká na rozhodnutí soudu. Byt se považuje za odevzdaný, pokud pronajímatel dostane od nájemce klíče a nic mu nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Klíče nemusíte předat přímo pronajímateli, stačí je například vhodit do poštovní schránky.

K ochraně před nájemci, kteří „prásknou do bot“ a nechají za sebou často i dluhy, slouží ustanovení občanského zákoníku, podle kterého nájem skončí, jestliže se nájemce chová tak, že nájem lze považovat bez jakýchkoliv pochybností za skončený. „Ovšem jak soudy, tak soudní exekutoři doporučují domáhat se i v takové situaci skončení nájmu soudní cestou a poté podat žalobu na vyklizení jako v ostatních případech, kdy se nájemce brání skončení výpovědi a odevzdání bytu,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Předání bytu je vhodné řešit dopředu v nájemní smlouvě. Ta může totiž ošetřovat i to, jak naložit s úpravami v bytě provedenými nájemcem. V praxi se často objevuje spor o to, jestli musí nájemce odevzdat čerstvě vymalovaný byt. Máte-li to napsáno ve smlouvě, nejde o nepřiměřené ustanovení, protože nájemce má malovat byt v rámci běžné údržby i během trvání nájmu. Také ale záleží na délce nájemního vztahu. Čím delší doba, tím spíše platí povinnost byt vymalovat. Když nájemce změní barvu výmalby, musí před odchodem vymalovat stěny bytu původní barvou. Pokud byste ale měli ve smlouvě uvedeno, že za nevymalování bytu je třeba zaplatit částku výrazně překračující náklady na takové vymalování, jednalo by se o neplatné ustanovení. Šlo by totiž o nepřiměřeně vysokou smluvní pokutu a taková je zakázána.

Protokol o převzetí bytu

Praktické je vyhotovit protokol o převzetí bytu i o jeho předání zpět pronajímateli. Součástí protokolů by měla být i fotodokumentace nebo videonahrávka zachycující stav bytu. Pomůže vám to snáze porovnat stav bytu na začátku a na konci nájmu. Nájemce by totiž – pokud není dohodnuto jinak – měl odevzdat byt ve stavu odpovídajícím běžnému opotřebení. „Pronajímatel má díky protokolům důkaz pro požadování případné náhrady škody, naopak nájemce se eventuálně může bránit, že je zdokumentováno, že závady v bytě existovaly již při jeho předání. Pronajímatel může například požadovat opravu nábytku či podlahy zničené zvířetem nájemce,“ vysvětluje Hekšová. Protokol může také sloužit jako důkaz o tom, kdy byl nájem ukončen, a o stavech energií ke dni předání bytu. Tyto údaje jsou důležité pro závěrečné vyúčtování, které může pronajímatel provést někdy i měsíce po odevzdání bytu v závislosti na termínech vyúčtování od dodavatelů energií a vody.

dTest dále radí: Pokud ukončujete nájem, budete muset řešit i smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, jestliže je vedena na vás. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět, ovšem smlouvu na dobu určitou si obvykle budete muset „vzít“ s sebou do nového odběrného místa. Alespoň pokud se nedomluvíte s pronajímatelem, že v ní bude pokračovat nový uživatel bytu. Stěhování jako důvod výpovědi smlouvy na dobu určitou uznávají jen někteří dodavatelé, jiní požadují za předčasné ukončení smlouvy pokutu. „To se však změní od 1. ledna 2022, kdy nabude účinnosti novela energetického zákona, která vám nově v tomto případě umožní smlouvu vypovědět bez jakékoliv sankce,“ uzavírá Eduarda Hekšová.


(12. 1. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6237)