Bankovní rada ČNB na svém jednání v polovině prosince 2013 rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Rada rovněž potvrdila závazek ČNB intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.
Repo sazba je základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %.
Diskontní sazba je měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility. Diskontní sazba zůstává na 0,05 %.
Lombardní sazba je měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility. Lombardní sazba zůstává na 0,25 %.
Bankovní rada ČNB zopakovala, že výše uvedený kurzový závazek (27 Kč za 1 Eur) považuje za jednostranný, což znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz koruny plavat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.
Uvedený závazek je podle ČNB dlouhodobý a má platit tak dlouho, dokud ČNB nezíská jistotu, že významně kleslo riziko podstřelování inflačního cíle ve výši 2 %. V tuto chvíli ČNB předpokládá, že tato situace nastane nejdříve někdy v roce 2015.
To ovšem nevylučuje i další změny. Bankovní rada upozorňuje, že může na měnověpolitickém zasedání rozhodnout o změně uvedené hladiny – ať už v souvislosti s vyzněním nové makroekonomické prognózy, anebo na základě hodnocení bilance rizik stávající prognózy. Lze však podle ní očekávat, že ke změně této hladiny by bylo třeba mnohem silnějšího impulsu než v případě úrokových sazeb.