O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

ČNB ukončila kurzový závazek: Kurz koruny je volný

Bankovní rada ČNB na svém dnešním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku ČNB. Toto rozhodnutí má okamžitou platnost. Koruna na toto oznámení reaguje prudšími pohyby. O nastavení úrokových sazeb dnes bankovní rada nejednala.

Ukončení používání devizového kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek znamená, že kurz koruny se bude pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. V důsledku toho může krátkodobě kolísat jedním či druhým směrem. ČNB oznámila, že je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat.

O termínu ukončení intervencí se dlouho spekuluje, nakonec se tedy ukázalo, že pravdu měli ti, kdo sázeli na ukončení těsně po konci pevného kurzového závazku stanoveného do 31.3.2017. K uvolnění dochází necelý týden poté, 6.4.2017.

Analytici i podnikatelské veřejnost obecně očekávají posilování koruny, a to letos až k hranici 26 Kč za euro, v dalších letech ještě výše, až k 25 Kč za euro. V krátkodobém horizontu jsou očekávány výkyvy koruny směrem nad i pod 27 Kč za euro.

Podle ČNB by bez zavedení intervencí hrozilo, že se předchozí poměrně stabilní kurzový vývoj přeruší a koruna začne výrazně posilovat. Současně podle ní zesílil pokles inflačních očekávání podniků, domácností i finančních trhů. Úsilí ČNB uvolnit měnové podmínky, tj. oslabit reálný měnový kurz a snížit reálné úrokové sazby, tak mohlo být bez další akce zvráceno. Nežádoucí zpřísnění měnové politiky by podle ČNB zesílilo protiinflační tendence v ekonomice, tj. zbrzdilo či zcela zastavilo počínající oživení a zlepšování situace na trhu práce a uvrhlo ekonomiku do další vlny recese či dokonce do deflace. Tyto důvody pro intervence na devizovém trhu nyní již pominuly.

Připomeňme, že kurz koruny se před začátkem intervencí pohyboval kolem 25,50 Kč za euro a ČNB jej pomocí intervencí držela nad 27 Kč za euro. Odhaduje se, že od začátku intervencí v listopadu 2013 ČNB nakoupila eura za 1,7 bilionu Kč.

Jak už bylo řečeno, o nastavení úrokových sazeb dnes bankovní rada nejednala. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.


(6. 4. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3164)