O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Čínský dopravní letoun C919 používá díly z 3D tiskáren

Letos v květnu konečně došlo k prvnímu letu čínského dopravního letounu C919 společnosti Comac a kromě samotného vstupu Číny mezi významné hráče na trhu dopravních letounů není bez zajímavosti ani fakt, že při výrobě byly v nezanedbatelné míře využity technologie 3D tisku. Podívejme se na detaily.

Analytici společnosti IDC upozornili, že přibližně 60 % všech dílů letounu bylo vyrobeno v Číně, nicméně kritické součásti pocházejí od významných zahraničních firem, jako jsou CFM International, Liebher-Aerospace, FACC nebo Honeywell. Cílem je ovšem během následujících let dosáhnout podílu čínských součástí až 90 % a od roku 2025 používat i letecké motory vyrobené v říši středu.

Analytici IDC také upozornili, že v letadle byla použita řada dílů z titanu, které byly vytištěny technologií 3D tisku a které významně snižují celkovou hmotnost letounu a zvyšují jeho bezpečnost. Konkrétně má jít o součásti kabinových dveří a strukturální části přívodů ventilátorů. Do budoucna se ale obecně počítá s výrazně vyšším počtem takto vyrobených dílů, a to, pochopitelně, nejen v Číně. Například firma Norsk Titanium je prvním výrobcem s certifikovanými (FAA) 3D tištěnými strukturálními titanovými díly pro letouny Boeing Dreamliner.

Zajímavostí je také fakt, že 3D tisk dílů pro C919 byl v Číně realizován na importovaných 3D tiskárnách - a to z důvodu ověřené kvality a spolehlivosti. Z rozvoje pokročilých produkčních kapacit má do budoucna těžit nejen Comac, výrobce C919, ale i konkurence. V Číně už vyrábí své letouny Airbus a chystá se k tomu i Boeing.

 

Krásné léto, ať už pojedete či poletíte čímkoli a kamkoli,

vám za OnBusiness přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(5. 6. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3274)