Vliv Číny na světovou ekonomiku bude v následujících deseti letech stále růst. Myslí si to alespoň více než dvě třetiny studentů ekonomických oborů českých vysokých škol. Zároveň je ovšem patrná jistá nedůvěra vůči Číně, 27 procent studentů chápe její vliv na světovou ekonomiku jako hrozbu. I přesto vidí budoucí ekonomové prostor pro investice českých firem v Číně, a to především ve zpracovatelském průmyslu, dopravě a stavebnictví.
Tázaní také očekávají, že se bude zvyšovat zájem čínských firem investovat v České republice, zejména ve zpracovatelském průmyslu. Potřeba lépe se připravit na obchodní spolupráci s Čínou začíná studenty motivovat ke studiu čínštiny. Tři procenta z nich se už čínsky učí, přes 20 procent o studiu čínštiny vážně uvažuje. Zjištění přinesl průzkum společnosti KPMG Česká republika Co si myslí studenti, kterého se zúčastnili posluchači Vysoké školy ekonomické v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a Technické univerzity v Liberci.
„Překonat jazykovou bariéru je pro obchodování s Čínou velmi důležité – jen malé procento podnikatelů a manažerů v Číně dostatečně ovládá angličtinu. Zájem českých studentů o studium čínštiny je proto logický. Předpokládám, že českých studentů, ale i manažerů se znalostí čínštiny bude přibývat,“ domnívá se Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika.
Obchodní spolupráce s Čínou je pro studenty důležitým tématem. Vedle nesporného ekonomického potenciálu však mnozí z nich vnímají i stinné stránky této ambiciózní ekonomické velmoci. Patrné jsou jejich obavy z nedostatečné liberalizace čínského trhu i ze síly čínské ekonomiky včetně její cenové politiky a rostoucího politického vlivu. 27 procent studentů tak chápe vliv Číny na světovou ekonomiku jako hrozbu.
„Obavy pramení především z toho, že čínská ekonomika i při své velikosti roste poměrně rychle, což přináší určitou nerovnováhu na trhu. V minulosti jsme zaznamenali například značné výkyvy v cenách komodit vyvolané právě dramatickým nárůstem a nebo naopak poklesem poptávky v Číně. V oblasti regulace trhu máme také určité historické zkušenosti, nicméně s rostoucím stupněm rozvoje se i čínská ekonomika více otevírá světu. Liberalizace je nezbytná, je to pouze otázka jejího tempa, které musí Čína přizpůsobit tomu, aby měly domácí podniky příležitost se adaptovat na nové podmínky. Pochopitelně z pohledu Evropy by liberalizace měla být co nejrychlejší, “ říká Linhart.
„Česko je a ve své novodobé historii vždy bylo otevřenou ekonomikou hledající nové obchodní příležitosti. To by se nyní mělo odrazit i v přístupu k Číně – systematickým vytvářením podmínek pro české investice v Číně a zároveň i pro čínské investice v České republice,“ dodává Linhart.
U českých investic do Číny budoucí ekonomové v následujících deseti letech očekávají zájem především o zpracovatelský průmysl (26 procent), dále o dopravu, skladování a spoje, stavebnictví, výrobu a rozvod elektřiny, plynu a vody, bankovnictví a další finanční služby.
Podobně je tomu i u předpokládaných preferencí čínských firem investujících v České republice. Na prvním místě je také zpracovatelský průmysl (podle 45 procent respondentů). Následuje stavebnictví, doprava, skladování a spoje, výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody nebo bankovnictví a další finanční služby.
„Čínských investic přichází do Evropy stále více. Česká republika se snaží vylepšit své vztahy s Čínou, což otevírá prostor dalším investicím. Setkáváme se však s tím, že čínské firmy nechápou přísnou vízovou politiku, která některé potenciální investory může odradit,“ dodává Linhart.