O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Chytrá města zlepší naše životy

Když je řeč o chytrých městech, diskuse se zpravidla stočí na čidla a informační systémy snažící se vyřešit problémy s dopravou - její plynulost, parkování automobilů a podobně. Podle analytiků Gartneru se ale v příštích letech můžeme při nasazování chytrých technologií ve městech těšit na daleko širší funkčnost.

V roce 2020 bude podle Gartneru polovina cílů projektů chytrých měst zahrnovat ochranu klimatu, zvýšení pružnosti a obecně pak podpora udržitelného rozvoje. Co si pod tím představit? Podporu chytré dopravy - elektrických vozů veřejné dopravy, sdílení automobilů, senzory měřící kvalitu ovzduší, inteligentní osvětlení a podobně.

Za příklad hodný následování dávají analytici třeba projekt Florencie, kde speciální karta umožňuje zdarma cestovat ekologickými elektrickými autobusy na řadu turistických míst. Jako další pozitivní příklad uvádějí Amsterdam, kde probíhá řada „zelených“ iniciativ od hledání alternativních zdrojů energie přes optimalizaci veřejné dopravy, sdílení automobilů a kol až po snahu vrátit část ulic chodcům. Už v roce 2017 bude podle analytiků Gartneru na celém světě v provozu 380 milionů propojených „chytrých věcí“, jejichž cílem bude právě ochrana klimatu a podpora udržitelného rozvoje měst.

O potenciálu moderních přístupů a nových technologií zlepšit naše životy ve městech asi netřeba pochybovat. Jedním dechem ovšem nutno dodat, že zásadní roli - jako ostatně ve všech veřejných projektech - hrají lidé...

 

Příjemný a úspěšný rok 2017

vám za OnBusiness.cz přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz

Trendům v byznysu pro rok 2017 se, mimochodem, věnujeme v tomto speciálu.


(5. 12. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2906)