O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Cestovní ruch a jeho výkonnost v ČR

Cestovní ruch vtvoří necelá 3 % HDP České republiky. Celková spotřeba vnitřního cestovního ruchu na území ČR dosahuje hodnoty 234 mld. Kč. Vyplývá to z aktuálních dat Satelitního účtu cestovního ruchu, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Uvedené údaje jsou zpracovány za rok 2013.


A detaily zprávy ČSÚ? Celková spotřeba vnitřního cestovního ruchu je souhrnným ukazatelem poptávky návštěvníků a vyjadřuje celkový objem výdajů za cestovní ruch v národním hospodářství (tj. všechny výdaje realizované za účelem cestovního ruchu v České republice). V roce 2013 dosáhla hodnoty 234 mld. Kč, což bylo v meziročním srovnání o 7,3 % více.

Příjezdový cestovní ruch z toho tvořil 140 mld. Kč (necelých 60 %), zbývajících 94 mld. Kč připadá na domácí cestovní ruch. „Návštěvník ze zahraničí při cestě do České republiky utratil v průměru 5 330 Kč, český účastník cestovního ruchu průměrně 1 250 Kč. Rozdíl je způsoben mimo jiné vyšším počtem jednodenních výletů rezidentů a oblibou Čechů v chataření a chalupaření,“ říká Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

Ve struktuře spotřeby vnitřního cestovního ruchu převládaly v roce 2013 výdaje na zboží (30 %), zahrnující rovněž útratu za pohonné hmoty. Návštěvníci vynaložili nemalé finanční prostředky také na služby osobní dopravy (19 %), stravování (19 %) a ubytování (19 %), přičemž položka ubytovací služby zahrnuje i tzv. imputované nájemné za druhé domovy. Marže cestovních kanceláří, agentur či průvodců tvořily ve stejném roce zhruba 3 % spotřeby vnitřního cestovního ruchu.

Český podíl cestovního ruchu na tvorbě hrubé přidané hodnoty (2,8 %) je velmi podobný situaci ve Švédsku (2,9 %) nebo Nizozemí (2,7 %). Jen o málo vyšší podíl má Německo (3,2 %). Nejvyšší hodnoty vykazují turisticky atraktivní destinace jako je Kypr (9,1 %) či Portugalsko (8,2 %).

Zaměstnanci v cestovním ruchu v ČR

V roce 2013 zaměstnávalo odvětví cestovního ruchu 231,3 tisíce osob, což bylo meziročně o 0,8 % více. Z toho necelých 81 % tvořili zaměstnanci a více než 19 % sebezaměstnané osoby. Vyplývá to z aktuálních dat Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu České republiky, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V odvětví cestovního ruchu bylo v roce 2013 zaměstnáno 186,9 tisíc zaměstnanců a 44,3 tisíc sebezaměstnaných osob. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,5 % (v případě zaměstnanců 4,4 % a u sebezaměstnaných osob 5,5 %). V oborech charakteristických pro cestovní ruch pracovalo 72,5 % osob. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby. „Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo díky cestovnímu ruchu uplatnění více než 70 tisíc osob, v ubytovacích službách téměř 40 tisíc a v cestovních kancelářích a agenturách necelých 13 tisíc osob,“ uvedl Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

V cestovním ruchu pracovalo o 14,1 tisíc více žen než mužů. 83 % zaměstnaných osob mělo středoškolské a každý desátý vysokoškolské vzdělání. Nejpočetnější skupinou podle věkové struktury byli lidé ve věku 25 až 34 let, tvořili 30 %. Z celkového počtu osob pracovala v cestovním ruchu 4 % nerezidentů.

Dalších více než 60 tisíc osob bylo zaměstnáno v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem, jako například výroba map, suvenýrů nebo upomínkových předmětů, obchodní činnosti, spoje a telekomunikace a činnosti v oblasti nemovitostí.


(11. 3. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1734)