O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Cestovní náhrady: Aktuální výše od roku 2014

Od začátku roku 2014 se mění cestovní náhrady, tedy náhrady za používání osobních motorových vozidel pro služební účely a stravné. Obojí mírně roste. Podívejte se tedy na aktuální výše náhrad a na komentář Ministerstva práce a sociálních věcí k uvedeným změnám.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo konkrétní sazby náhrad. Výše sazby základní náhrady za používání osobních motorových vozidel se od 1. ledna 2014 vyhláškou oproti roku 2013 zvyšuje o deset haléřů z 3,60 Kč na 3,70 Kč za 1 kilometr jízdy. Sazby stravného se v jednotlivých časových pásmech zvyšují o jednu až tři koruny.

„Průměrné ceny pohonných hmot odpovídají statisticky zjištěným hodnotám a zákonem stanovenému způsobu jejich zaokrouhlování,“ uvedl k tomu ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Dále najdete konkrétní hodnoty náhrad, tak, jak je zveřejnilo MPSV.

Průměrné ceny pohonných hmot

Průměrné ceny pohonných hmot se zvyšují následovně:

a) 35,70 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů,

b) 37,90 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů,

a) 36,00 Kč u motorové nafty.

Stravné v roce 2014

Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné nejméně ve výši:

a) 67 Kč až 80 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,

b) 102 Kč až 123 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,

c) 160 Kč až 191 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

MPSV upozorňuje, že o výši stravného v rámci rozpětí rozhoduje zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel nestanoví konkrétní výši stravného, garantuje zaměstnanci zákon nárok na stravné ve spodní sazbě stanoveného rozpětí. Horní hranice rozpětí je stanovena pro zaměstnavatele uvedené v § 109 odst. 3 zákoníku práce. Ostatní zaměstnavatelé mohou poskytovat i vyšší stravné, ale částka poskytnutá nad tuto hranici se připočítá k základu pro daň z příjmů zaměstnance a zaměstnanec i zaměstnavatel z ní odvedou pojistné na zdravotní a sociální pojištění.

Základní náhrada

Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nejméně u jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč, u osobních silničních motorových vozidel 3,70 Kč. MPSV uvádí, že vyhláška platná pro rok 2013 se vydáním nového právního předpisu od 1. ledna 2014 ruší.


(21. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Danění vyšších náhrad za stravné
podle tohoto článku to vypadá, že se daní až částka vyšší než je zde zmiňované rozpětí, tj. např než 80Kč. u cesty 5-12hodin. Ale to podle zákona zřejmě není pravda. Jestli ten zákon chápu správně, ta...
ceny PHM
Pan ministr má oporu ve výpočtu ceny PHM ale centrální banka zajistila nárůst vyšší, než předpokládá deklarovaná norma. Nikde se neuvání doložení ceny paragonem z pumpy... Jak to v praxi funguje???Je...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(487)