O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Českým technologickým podnikatelům vadí špatné vzdělávání i fake news

Čtyři z deseti českých technologických a startupových podnikatelů chtějí v budoucnu založit firmu, která by se aktivně podílela na řešení velkých problémů 21. století. Čtvrtina z nich tak dokonce už činí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Perfect Crowd realizovaném mezi tuzemskými podnikateli a zakladateli firem především z oblasti technologií a startupů.

Oslovení zakladatelé chtějí svou činností zejména zlepšovat úroveň vzdělávání, potlačovat dezinformace a fake news nebo například snižovat globální oteplování či posilovat demokracii.

Podle průzkumu by se 62 % českých zakladatelek a zakladatelů firem rádo angažovalo ve zlepšení vzdělávání, 56 % by pak rádo řešilo problémy s dezinformacemi a fake news. Dalších 44 % podnikatelů chce být aktivní ve snižování globálního oteplování, přičemž 43 % záleží zejména na ochraně ovzduší, vody a oceánů, podobně jako na podpoře energetické udržitelnosti a obnovitelných zdrojů. 41 % pak vnímá jako svou prioritu posilování demokracie, míru a nezávislé justice.

„Globální otázky se nevyhýbají ani českým podnikatelům, a jak nám potvrdil průzkum, velká část z nich tuto odpovědnost silně vnímá,“ říká Vít Horký, který v minulosti založil startup Brand Embassy a nyní je organizátorem komunity Founders. „Motivace měnit svět k lepšímu je přitom většinou dvojí: podnikatelé za sebou jednak chtějí nechat lepší svět pro své potomky a za druhé vnímají globální otázky jako zajímavou obchodní příležitost, která dokáže vygenerovat slušný zisk,“ přibližuje výsledky průzkumu Horký.

Čeští podnikatelé se pak zároveň cítí připraveni problémy efektivně řešit. „Tři čtvrtiny respondentů se již nyní snaží zapojit do řešení globálních problémů, nebo je to dokonce přímo v jádru jejich podnikání. Jejich řešení jsou často technologická a škálovatelná, tedy mohou přinášet užitek v globálním měřítku,“ upřesňuje Horký.

Odstranit bariéry v cestě za lepšími zítřky

Průzkum zároveň mapuje i překážky, kterým musí podnikatelé ve svém snažení čelit. „Mezi těmi nejčastějšími je nechuť spolupracovat se státem a nutnost podnikání v netržním prostředí, které je spojené s korupcí. Dále lidé uváděli jako hlavní bariéru komplexitu problematiky a do třetice hrají velkou roli vlastní pochyby o tom, zda jde skutečně o zodpovědnost podnikatelů – a zda by neměl tuto roli raději převzít stát,“ říká podnikatel a investor David Šiška.

A co by se podle českých podnikatelů mělo zlepšit? Jako klíčové se podle odpovědí jeví vytvoření spolupracující komunity zahrnující veškeré hráče: inovátory, investory, filantropy, neziskové organizace, akademii, stát a veřejnost. „Podnikatelé by dále uvítali větší podporu ve svém snažení, například prostřednictvím legislativy, která by umožňovala škálovatelné inovace za pomoci nejmodernějších technologií, jakými jsou blockchain, umělá inteligence nebo drony,“ tvrdí Šiška.

Zadavatelem průzkumu byla nezisková organizace Transhuman Institute z.ú. pod vedením Víta Horkého a Davida Šišky, kteří jsou současně organizátory komunity zakladatelů firem s globálními ambicemi Founders. Průzkumu se zúčastnilo 117 podnikatelů a majitelů firem ze startupového a technologického světa.


(13. 4. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5863)