Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR stále více vývozců míří na větší množství zahraničních trhů. Rostoucí exportní apetit českých firem potvrzují rekordní výsledky českého vývozu. Do více než 5 destinací exportuje celkem 69 % všech vývozců, což je o 6 % více než v předchozím roce.
„84 % veškerého exportu putuje do zemí Evropské unie, tradičně nejvíce pak do Německa. CzechTrade diverzifikaci podporuje, proto máme jen v Evropské unii 16 zahraničních kanceláří,“ uvádí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.
Agentura na podporu exportu CzechTrade pracuje podle svých zástupců v posledních letech výrazně efektivněji. Podle výsledků Světové banky reprezentují její náklady jednu setinu procenta z celkového českého exportu. Vzrostla prý poptávka po informačních službách agentury a Klientského centra pro export, které je společným nástrojem agentury CzechTrade, MZV a MPO. Jeho konzultanti přijali v roce 2017 celkem 691 dotazů. Agentura se věnovala i podpoře české účasti na 147 mezinárodních veletrzích.
„Náš export dosáhl vloni rekordní hodnoty 4,2 bilionu korun. Nikdy předtím jsme na zahraničních trzích neuplatnili tolik českého zboží, know-how a technologií jako v roce 2017. Za to patří velké poděkování tuzemským firmám. Je to také důkaz toho, že systém podpory vývozu je nastaven správně, přináší výsledky a stát je pro podniky stabilním partnerem. A to i díky spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků, s odbory i zaměstnavatelskými svazy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Agentura má v současnosti zastoupení v 51 zahraničních kancelářích ve 44 zemích. V roce 2017 CzechTrade podle svých zástupců pomohl téměř 2500 expandujícím klientům z řad malých a středních podniků. „Mezi nejefektivnější aktivity v rámci jednání B2B patří již tradičně sourcing days, během nichž agentura představuje zahraničním partnerům české firmy. V roce 2017 jsme jich realizovali celkem dvacet, mimo jiné pro klienty OBI, Jaguar Land Rover, General Electrics, Innogy, AeroMobil, Ogmu a mnohé další,“ vysvětluje Doležal. „Nejvíce úspěšných případů zaznamenáváme ve strojírenství, potravinářském průmyslu a ve stavebnictví. V roce 2017 bylo s naší podporou a službami spokojeno 97,5 % klientů,“ vysvětluje.
Struktura služeb požadovaných klienty je již několik let stabilní. Zákazníci mají zájem především o bezplatné konzultace. Mezi nejpoptávanější služby patřila v roce 2017 příprava na obchodní jednání, žádost o informace týkající se konkrétního trhu, identifikace obchodních příležitostí a také detailní průzkum trhu. Z hlediska teritorií se nejvíce dotazů týkalo Německa, Ruska, USA, Číny, Indie, Ukrajiny, Francie, Polska, Íránu a Nizozemska.