O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

České státní lázně jsou v dobré kondici, ale bez kontroly

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak v letech 2013 až 2015 hospodařily státní podniky BALMED Praha, Státní léčebné lázně Bludov, Státní léčebné lázně Janské Lázně a Horské lázně Karlova Studánka. Kontroloři se zaměřili na nakládání s majetkem, zadávání veřejných zakázek i poskytování lázeňské péče. Prověřili také, jak Ministerstvo zdravotnictví (MZd) plnilo povinnosti zakladatele kontrolovaných podniků. A zde našli významné nedostatky.

Ukázalo se, že z hlediska hospodářských výsledků si v roce 2015 státní podniky s výjimkou podniku BALMED Praha vedly dobře. Jejich zadluženost v roce 2015 nepřesáhla 12 procent a jejich platební schopnost byla dobrá. Kontrola ale odhalila nedostatky u MZd, které neplnilo své povinnosti vůči státním podnikům a také stále nenastavilo kritéria pro stanovení výše úhrad, které zdravotní pojišťovny platí poskytovatelům lázeňské péče.

Absence kritérií pro stanovení výše úhrad vedla dle NKÚ k tomu, že různé zdravotní pojišťovny platily stejným lázním za identickou léčbu rozdílné částky. Například v případě lázní Bludov platily různé pojišťovny za jeden ošetřovací den částky od 950 do 1 120 korun. Podle NKÚ by se úhrady za stejnou péči u stejného poskytovatele lišit neměly.

MZd dle NKÚ také neplnilo povinnosti zakladatele, když například nejmenovalo včas nové členy dozorčích rad státních podniků. V době ukončení kontroly neměla – v rozporu se zákonem - ani jedna dozorčí rada kontrolovaných podniků minimálně tři členy. Tyto dozorčí orgány tak neplnily svou funkci. MZd také neprověřovalo, jestli podniky nakládaly s majetkem hospodárně – v kontrolovaném období u nich provedlo jedinou veřejnosprávní kontrolu na místě.

Ministerstvo dle NKÚ také každoročně oddalovalo ukončení činnosti státního podniku BALMED Praha, který měl vypořádat majetek 12 zaniklých státních podniků. Provoz tohoto podniku stál v letech 2009 až 2015 téměř 40 milionů korun, přičemž z prodeje a pronájmu majetku získal jen 28 milionů korun. NKÚ doporučuje, aby MZd činnost ztrátového podniku co nejdříve ukončilo a zbývající majetek převedlo na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

V hospodaření státních podniků kontroloři našli několik nedostatků. Při kontrole zadávání veřejných zakázek kontroloři dle zprávy NKÚ například zjistili, že podnik BALMED Praha zaplatil 320 tisíc korun za poradenské služby, přičemž za tyto peníze dostal jen čtyři obecná doporučení. Státní lázně prý také někdy fakturovaly zdravotním pojišťovnám lepší ubytování, než svým klientům skutečně poskytly.


(12. 12. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Lázně Bludov
Lázně Bludov jsou dobrá pračka peněz.Nejdříve je tuneloval Mudr.Jiří Riedl a jeho náměstek Oldřich Švéda.Nyní je pronajímá státu dost neprůhledně Riedlův zeť Jiří Skoumal přes společnost LAS. Současný...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2914)