Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Odvětvovým svazem hutnictví železa zorganizovalo v červnu seminář k predikci vývoje českého ocelářského průmyslu. Mimo jiné z něj vyplynulo, že ocelářský průmysl v ČR a prakticky i v celé Evropě stále prochází obdobím zkoušky životaschopnosti. Proto Odvětvový svaz hutnictví železa inicioval setkání odborníků z ocelářství, z oblasti životního prostředí, z oborů které jsou součástí hodnotového řetězce ocelářství.
Iniciativu přivítal a podpořil také Svaz průmyslu a dopravy, OS KOVO a europoslanec Evžen Tošenovský. Jak národní ocelářské svazy, tak Ocelářská federace pro Evropu — Eurofer, ale i celosvětově působící institut (federace) worldsteel se intenzivně současnou situací zabývají, organizují šetření, zpracovávají analýzy a. organizují společné postupy.
Pro ocelářství je prý nezbytné respektovat některé skutečnosti, které se ve vývoji ocelářské produkce v ČR jednoznačně ukazují:
Zcela zásadním se prý pro ocelářství (ale to se týká i průmyslu jako celku) ukazuje vytvoření rovnocenných podmínek, a to zejména v oblastech:
Ze semináře vyplynulo, že je nezbytné sledovat a naplňovat cesty a opatření v dokumentu Evropské komise "Steel Action Plan" a názory obsažené v kampani "Manifesto 2014—2018", jak byly přijaty Euroferem (Evropská ocelářská asociace) a naléhavě sděleny EU, Evropskému parlamentu, EK a národním vládám.
Predikce prý ukazuje, že další úspěšný vývoj ocelářství vyžaduje věnovat extrémní pozornost problematice ekologie a energetických vstupů. V některých aspektech by mohlo jít o samotnou existenci ocelářského průmyslu v ČR.
Vyšší investice a energetická politika jsou prý nezbytné pro obnovu a recyklování oceli a dalších bazických kovů v celé Evropské unii jako důležitého zdroje sekundárních surovin. Opět se vynořuje napětí v obchodu, nadbytečnost kapacit ocelářství je zřejmá, pro EU je východiskem orientace na výrobkovou skladbu s vyšší přidanou hodnotou, vyšší koncentrace na financování výzkumu a vývoje i cestami společných programů (např.: Výzkumný fond pro uhlí a ocel) a spolupráce charakteru technologického partnerství s odběrateli (pro které inovace hutní produkce přináší ekonomické i ekologické efekty).