O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

České ocelářství v letech 2014 - 2017: Co ho čeká?

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Odvětvovým svazem hutnictví železa zorganizovalo v červnu seminář k predikci vývoje českého ocelářského průmyslu. Mimo jiné z něj vyplynulo, že ocelářský průmysl v ČR a prakticky i v celé Evropě stále prochází obdobím zkoušky životaschopnosti. Proto Odvětvový svaz hutnictví železa inicioval setkání odborníků z ocelářství, z oblasti životního prostředí, z oborů které jsou součástí hodnotového řetězce ocelářství.

Iniciativu přivítal a podpořil také Svaz průmyslu a dopravy, OS KOVO a europoslanec Evžen Tošenovský. Jak národní ocelářské svazy, tak Ocelářská federace pro Evropu — Eurofer, ale i celosvětově působící institut (federace) worldsteel se intenzivně současnou situací zabývají, organizují šetření, zpracovávají analýzy a. organizují společné postupy.

Ocelářství v kostce

Pro ocelářství je prý nezbytné respektovat některé skutečnosti, které se ve vývoji ocelářské produkce v ČR jednoznačně ukazují:

  • ocelářství je materiálově i energeticky nadprůměrně náročné odvětví, hutní výrobu provází výrazné "ekologické souvislosti"
  • geografická pozice ČR má pro ocelářství řadu nevýhod (dostupnost surovin, dopravní cesty, "okruh" možného vývozu produkce)
  • ocelářství je v podstatě koncentrováno do jediného regionu (MS kraj)

Zcela zásadním se prý pro ocelářství (ale to se týká i průmyslu jako celku) ukazuje vytvoření rovnocenných podmínek, a to zejména v oblastech:

  • ekologie (ekologická legislativa); snižování emisí; podpora realizaci projektů s pozitivním vlivem na ekologii;
  • dostupnosti surovin a energií, bránit dalšímu zvyšování již dnes neúměrných cen vstupů;
  • zvýšení využití recyklací jako zdroje vstupů pro ocelářskou výrobu;
  • zintenzivnit přípravu a realizaci projektů výzkumu, vývoje a inovací, využití zdrojů z evropských fondů a prostřednictvím operačních programů.

Ze semináře vyplynulo, že je nezbytné sledovat a naplňovat cesty a opatření v dokumentu Evropské komise "Steel Action Plan" a názory obsažené v kampani "Manifesto 2014—2018", jak byly přijaty Euroferem (Evropská ocelářská asociace) a naléhavě sděleny EU, Evropskému parlamentu, EK a národním vládám.

Predikce prý ukazuje, že další úspěšný vývoj ocelářství vyžaduje věnovat extrémní pozornost problematice ekologie a energetických vstupů. V některých aspektech by mohlo jít o samotnou existenci ocelářského průmyslu v ČR.

Obnova a recyklování oceli

Vyšší investice a energetická politika jsou prý nezbytné pro obnovu a recyklování oceli a dalších bazických kovů v celé Evropské unii jako důležitého zdroje sekundárních surovin. Opět se vynořuje napětí v obchodu, nadbytečnost kapacit ocelářství je zřejmá, pro EU je východiskem orientace na výrobkovou skladbu s vyšší přidanou hodnotou, vyšší koncentrace na financování výzkumu a vývoje i cestami společných programů (např.: Výzkumný fond pro uhlí a ocel) a spolupráce charakteru technologického partnerství s odběrateli (pro které inovace hutní produkce přináší ekonomické i ekologické efekty).


(18. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1228)