O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Česká vláda investuje do kosmických technologií

Vláda včera schválila návrh ministerstva dopravy a navýšila stávající úroveň podpory kosmických aktivit České republiky pro rok 2016 až 2019. Zvýšení příspěvku o 110 milionů korun ročně zajistí další rozvoj a přípravu aktuálně rozpracovaných projektů s - podle vlády - vysokým potenciálem finanční návratnosti. Materiál se týká financování příspěvků na víceleté volitelné programy Evropské kosmické agentury (ESA), které jsou dle vlády klíčové pro konkurenceschopnost Česka na globálním trhu.

Navrhované navýšení příspěvků na volitelné programy ESA vychází z Národního kosmického plánu na období 2014 až 2019, který schválila vláda v říjnu 2014. Jedná se např. o projekty z oblasti družicové telekomunikace či nosných raket či projekty na vývoj kosmických technologií aj. Díky navýšení bude možné mj. podpořit projekty na vývoj družicových telekomunikačních terminálů pro letectví, které má tržní potenciál v miliardách korun.

Vyvinuté technologie najdou uplatnění nejen v rámci Evropské kosmické agentury, ale především na dynamicky rostoucím komerčním trhu. „Poptávka po službách družicových systémů, tedy o navigaci, družicové snímky či družicovou telekomunikaci rychle roste, stejně jako tlak na vývoj nových družic a na jejich efektivitu. V praxi se s těmito technologiemi setkává každý z nás a mají pro naši společnost stále větší význam,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Dopad na další technologie

Kosmické technologie a aplikace ovlivňují rozvoj v mnoha odvětvích jako je robotika, mechanika, elektronika, nové materiály či biomedicína a umožňují automatizaci procesů nejen v dopravě, ale také v zemědělství, energetice, telekomunikacích, obraně či plánování. Moderní technologie vyvinuté v oblasti kosmických aktivit se také dostávají do výrobního průmyslu, jako je například automobilový či letecký.

Zapojení České republiky do kosmických aktivit rozhoduje podle vlády o jejím postavení v rámci mezinárodního společenství států, hlavně mezi technologicky nejvyspělejšími státy Evropy a světa. Míra účasti na rozvoji moderních technologií rozhoduje o pozici českých subjektů v mezinárodním konkurenčním prostředí. „Právě účast ve volitelných programech Evropské kosmické agentury ESA poskytuje firmám i akademické sféře nejvíce příležitostí k účasti na vývoji a přípravě špičkových technologií a aplikací a oblasti kosmických aktivit,“ doplnil Ťok.

Průměrný roční příspěvek zemí do ESA činí 153,5 mil. EUR. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU byly příspěvky na kosmické aktivity 13,882 mil. Eur v České republice v roce 2014 nejnižší v Evropě.


(11. 8. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1990)