O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Česká republika vede v prodeji a nákupu firem

Český trh fúzí a akvizic zaznamenal rekordní půlrok – nejlepší v pokrizové historii. V první polovině roku 2016 se stal z hlediska velikosti i počtu transakcí největším trhem regionu střední a jihovýchodní Evropy. Odhadujeme, že v České republice se realizovaly na trhu fúzí a akvizic obchody v hodnotě 4,9 mld. USD. ČR tak z hlediska velikosti trhu předstihla i Turecko (3,5 mld. USD) a Polsko (2,3 mld. USD). Plyne to z analýzy společnosti EY.

V prvním pololetí roku 2016 uskutečnili čeští investoři celkem 194 transakcí, což představuje 98% nárůst. Naopak v druhém Turecku došlo k poklesu jejich počtu na 133 oproti 155 v předcházejícím roce. Na třetím místě skončilo s mírným nárůstem na 121 transakcí Polsko. Vývoj transakčního trhu byl v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy podstatně méně dynamický, s mírným růstem o 1,2 % v počtu realizovaných transakcí. Nejatraktivnějšími obory v ČR z pohledu počtu transakcí byly IT, nemovitosti a služby. V regionu střední a jihovýchodní Evropy dominovalo taktéž IT, dále pak výroba a služby.

„Česká republika se pohybuje zcela mimo evropský nebo světový trend trhu fúzí a akvizic,a důvody je proto třeba hledat mimo ně. K ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu může dojít rychle a nečekaně, a čeští i zahraniční investoři tak aktuálně velmi stojí o umístění svých prostředků do korunových aktiv, tedy i českých firem,“ říká Petr Kříž, výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice.

Investoři

Nejvýznamnější podíl na objemu českých transakcí měly již tradičně investice domácích investorů v rámci ČR, následovány investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí. V investiční aktivitě směrem do zahraničí byli čeští investoři, v porovnání s investory z ostatních zemí regionu, druzí s 14 transakcemi. Předstihli je pouze turečtí investoři s 23 transakcemi v zahraničí, Poláci skončili se 13 transakcemi na třetím místě.

Nejaktivnějším investorem byla skupina Czechoslovak Group, která uskutečnila pět významných transakcí. Pod jejími křídly kromě jiných skončily ikonické značky českého průmyslu Avia a Prim. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se čtyřmi významnými transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku. Kapitálově mimo jiné vstoupila i do jedné z největších česko-slovenských investičních společností – J&T Finance Group.

Největší transakcí pololetí se zveřejněnou hodnotou byla koupě cestovní on-line agentury Invia společností Rockaway Capital za cca 85 mil. USD. I v této transakci bude figurovat CEFC. Ohlásila totiž, že v její druhé fázi plánuje od skupiny Rockaway koupit 50 – 90 % akcií Invie.

Domácí investoři svými zahraničními investicemi cílili především na Polsko (6 transakcí) a na Slovensko (2 transakce). Naopak vysoký zájem o společnosti v Česku byl patrný u investorů britských (8 transakcí), následovaných investory čínskými, americkými a německými (po 4 transakcích) a slovenskými (3).

Zajímavý vývoj byl vidět na poměru strategických a finančních investorů. Zatímco v první polovině roku 2015 tvořili ti strategičtí 85 %, ve stejném období roku 2016 jejich poměr klesl pod 78 %.

Odvětví ekonomiky

Nejvíce transakcí se v první polovině letošního roku uskutečnilo v IT (32 oproti loňským 11) a v nemovitostech (30 vs. 5). Počet transakcí výrazně vzrostl právě v nemovitostech (o 500 %), dále pak ve stavebnictví (o 200 %) a IT (o 191 %). Naopak výrazně klesající transakční aktivita byla patrná zejména v odvětvích telekomunikací/médií a dopravy/logistiky.

První pololetí roku 2016 z pohledu globálních fúzí a akvizic naopak naznačuje obrat trendu pokrizového růstu. Globální objem fúzí a akvizic klesl oproti minulému roku z 52 637 transakcí na 43 352 transakcí. Zvýšená regulatorní kontrola, dohled vlád a finanční nejistota zapříčinila zrušení jednání o téměř 100 transakcích v hodnotě 606,4 mld. Počet neúspěšných transakcí je nejvyšší od finanční krize v roce 2007.

Některým odvětvím se i přesto dařilo. Transakce zaměřující se na suroviny vzrostly od první poloviny roku 2015 o 196 %. Výrazně narostly i transakce v odvětví utilit, a to o 106 %. Rizikový kapitál je rovněž na vzestupu. Investice rizikového kapitálu (venture capital) rostly proti prvnímu pololetí 2015 o téměř 30 %.

„Dalším výrazným globálním trendem je růst zájmu Číňanů o investice v zahraničí. Předchozí rok investic Číňanů v zahraničí z roku 2015 (112,3 mld. USD) byl překonán již v první půlce roku 2016 obchody za celkem 135,3 mld. USD. Hlavními důvody jsou zpomalování čínské ekonomiky a s tím související menší počet zajímavých investičních příležitostí v Číně. Svou roli hraje také budoucí pokles hodnoty čínského jüanu proti dolaru v souvislosti s očekávaným růstem amerických úrokových sazeb,” říká Štěpán Flieger, senior manažer EY pro fúze a akvizice v České republice.

Největší světovou transakcí prvního pololetí 2016 byla koupě švýcarského agrochemického koncernu Syngenta AG nizozemským CNAC Saturn (NL) BV.

Fúze a akvizice v regionu střední a jihovýchodní Evropy

V regionu střední a jihovýchodní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) byl vývoj transakčního trhu stabilní, s mírným růstem o 1,2 % v počtu transakcí - z 647 na letošních 655. Odhadovaná velikost M&A trhu ve střední a jihovýchodní Evropě jako celku klesla o 14,3 % na 14,1 miliard dolarů. Hlavním důvodem je zejména pokles počtu opravdu velkých transakcí přes 100 mil USD v regionu v první polovině roku 2016.

Nejvíce transakcí se uskutečnilo v České republice (194), na druhém místě se 133 transakcemi skončilo Turecko, Polsko se umístilo na 3. místě (121 transakcí). Z jedenácti sledovaných zemí pak hlásí osm pokles aktivity v oblasti fúzí a akvizic (nejvíce v Rumunsku.) Nejvýraznější nárůst počtu transakcí naopak zaznamenala Česká republika a Slovensko. Nejatraktivnějšími obory byly z pohledu počtu transakcí IT (121 transakcí), výroba (75 transakcí) služby (62 transakcí). Z pohledu hodnoty se pak největší fúze či akvizice uskutečnily v zábavním průmyslu, nemovitostech a maloobchodu a velkoobchodu.

Domácí transakce (provedené domácími investory) byly nejvíce populární v České republice (73 %), Turecku (57 %), Maďarsku (56 %) a Srbsku (56 %). V celém regionu pak měla více než polovina transakcí (57 %) kupce i prodejce ze stejné země. Co do počtu pak nejvíce transakcí do ostatních zemí realizovali turečtí (23), čeští (14) a polští (13) investoři. Ve všech zemích byla většina transakcí (78 %) uzavřena strategickými investory. Finanční investoři (private equity a venture capital fondy) uzavřeli v první polovině roku 2016 transakce v regionu hlavně v Řecku a Maďarsku.

Meziročně klesl o 38 % počet transakcí s hodnotou přes 100 milionů dolarů. Průměrná hodnota takových obchodů dosáhla 218 milionů dolarů. Průměrná hodnota transakcí s hodnotou do 100 milionů dolarů je 13,6 milionů USD. Vůbec největší transakcí v regionu střední a jihovýchodní Evropy byla akvizice Mars Entertainment Group v Turecku jihokorejskou skupinou CJ-CGV (+ další investoři) v celkové hodnotě 687 mil. dolarů.

„Za předpokladu, že vývoj ve světě resp. v regionu přijmeme jako předstihový indikátor vývoje v ČR, vývoj českého trhu v nejbližší době by měl být stabilní. Jednotlivé růstové impulzy z minulých let se postupně vyčerpávají, přičemž ve vzduchu visí několik rizik, které mohou fungovat jako silná brzda. Jedním z nich je očekávané posílení české koruny, které relativně zdraží české podniky pro zahraniční investory. Na druhou stranu ale také zvýší kupní sílu českých investorů ve vztahu k zahraničním akvizicím,“ říká Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v ČR.

„Primární snahou investorů je dnes spíše ochrana kapitálu než maximalizace zisku. Každý, kdo očekává záporné úrokové sazby, se intenzivně rozhlíží po jakýchkoli aktivech, která by hodnotu jeho majetku ochránila,“ doplňuje Petr Kříž, výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice.


(11. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2826)