O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Česká ekonomika? Manažeři jsou optimističtí

Zatímco důvěra lidí v globální ekonomiku se za uplynulý rok zvýšila jen nepatrně, domácí ekonomika si podle českých manažerů vede lépe. 40 % oslovených českých vedoucích pracovníků je přesvědčeno, že domácí ekonomická situace se zlepšuje, před rokem zastávala tento názor pouhá čtvrtina z nich. Vyplývá to z Barometru investiční důvěry, tradičního průzkumu poradenské společnosti EY, kterého se v únoru a březnu 2014 zúčastnilo více než 1 600 vedoucích pracovníků firem ze 48 zemí celého světa včetně 48 generálních a finančních ředitelů z České republiky.

Respondenti průzkumu hodnotí aktuální domácí i celosvětovou ekonomickou situaci nejpozitivněji za poslední rok. Jejich důvěru v globální ekonomiku sice do jisté míry oslabují ekonomické tlaky a geopolitické krize v některých regionech světa, především pomalejší růst nových ekonomik a politická nestabilita na Blízkém východě a ve východní Evropě – s tím už ale většina podniků ve svých dlouhodobých podnikatelských plánech počítá.

„Pokud jde o nejbližších 6 – 12 měsíců, šéfové českých firem považují za hlavní ekonomická rizika politickou nestabilitu, pomalé tempo strukturálních reforem v eurozóně a zpomalení rozvíjejících se trhů,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. „České firmy se dnes však učí prosperovat i v nejistých podmínkách vyznačujících se nižší mírou hospodářského růstu a vyšší mírou nestability.“

„Ekonomické prostředí České republiky ovlivňuje aktivnější přístup akcionářů, přesouvání investičních priorit mezi rozvíjejícími se a rozvinutými trhy a pokračující expanze do nových geografických regionů. Přední české společnosti na tyto změny reagují, a zatímco trvá důraz na řízení nákladů, vidíme orientaci na rizikovější strategie organického růstu,“ dodává Severa.

Boj o talentované zaměstnance

48 % českých manažerů předpokládá, že jejich akviziční strategii nejvíce ovlivní změny na pracovním trhu – tedy např. nedostatek kvalifikovaných pracovníků v některých oborech a konkurenční boj o talenty. „Boj o talenty roste, a to jak v České republice, tak celosvětově,“ vysvětluje Severa.

Většina manažerů uvedla jako prioritu pro příštích 12 měsíců snižování nákladů a zvyšování provozní efektivity, zajištění stability, případně „přežití“ jejich společnosti, 40 % se chystá zaměřit na růst. 49 % oslovených společností uvedlo, že jejich strategie organického růstu se zaměřuje na rizikovější aktivity.

Přibude větších transakcí

Sílící důvěra v ekonomiku a lepší dostupnost úvěrů, to jsou dva hlavní faktory, které budou v nejbližších měsících motorem fúzí a akvizic ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách.

Podíl společností, které během nadcházejícího roku hodlají realizovat transakci v hodnotě přesahující 50 milionů USD, je aktuálně výrazně vyšší než před rokem, resp. půlrokem. Naopak transakci do 50 milionů USD plánuje jen 39 % z těch oslovených českých manažerů, kteří uvedli, že nějakou akvizici či fúzi plánují. Před rokem jich přitom bylo 61 %. O transakci v hodnotě nad 1 miliardu USD uvažuje 6 % domácích respondentů, což je dalším dokladem toho, že transakční prostředí v ČR oživuje.

Akvizici během následujících 12 měsíců momentálně plánuje 38 % oslovených českých společností. Respondenti průzkumu mají větší důvěru v pravděpodobnost uzavření transakce a pozitivněji hodnotí úroveň transakčních příležitostí, což bude mít kladný vliv na další nárůst akviziční aktivity. Naproti tomu negativněji než před rokem hodnotí počet akvizičních příležitostí. Podíl šéfů firem, kteří věří, že příležitostí je dostatek, klesl meziročně o 12 procentních bodů.

Zaostřeno na nové regiony a trhy

České investory lákají rozvinuté ekonomiky a některé země skupiny BRIC. Fakt, že se mezi pět nejoblíbenějších investičních cílů českých investorů řadí Německo, Velká Británie, Francie a Slovensko, ukazuje, že rozvinuté země se znovu dostávají do popředí investorského zájmu a že se vrací důvěra v evropskou ekonomiku.

V první pětce se umístila ještě Indie jako jediný zástupce skupiny BRIC. Tyto země mají především díky masivnímu nárůstu středně příjmových skupin obyvatelstva obrovský potenciál, který vyváží i nezanedbatelné problémy, jež podnikání v těchto zemích nese, včetně politických a měnových rizik a zpomalujícího ekonomického růstu. Celosvětově jsou tradičně nejzajímavějšími investičními cíli Čína, Německo, Indie, Velká Británie, USA.

Dostupnost úvěrů

„Oblast dostupnosti úvěrů vykazuje značný optimismus. 90 % respondentů se v současnosti domnívá, že dostupnost úvěrů se zlepšuje, případně, že se nezměnila, což je výrazně více než před dvěma lety,“ říká Severa.

Podle průzkumu se dostupnost úvěrů pro korporátní sektor v České republice výrazně zlepšila, rovněž podmínky jsou obecně stabilnější. Oslovení manažeři předpokládají, že v zájmu zajištění maximální výnosnosti kapitálových transakcí se podíl cizích zdrojů na celkové kupní ceně akvizice do budoucna výrazně zvýší. 50 % oslovených společností má v plánu jako hlavní zdroj financování použít cizí zdroje.

Dodejme, že Barometr investiční důvěry (Capital confidence barometer), je průzkum, který pro poradenskou společnost EY pravidelně provádí informační agentura Economist Intelligence Unit (EIU). Průzkum probíhá pravidelně dvakrát ročně, a to již od listopadu 2009. V aktuálním, v pořadí již desátém průzkumu odpovídalo více než 1 600 vrcholových manažerů velkých společností z celého světa a 48 českých generálních a finančních ředitelů, reprezentujících různá ekonomická odvětví. Cílem barometru je posoudit důvěru korporací v další vývoj globální ekonomiky, zmapovat priority jejich vedení pro následujících 12 měsíců a vytipovat modely v oblasti řízení kapitálu, které společnostem do budoucna v souvislosti s dalším vývojem globální ekonomiky přinesou konkurenční výhodu.


(6. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1065)