O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Češi více spoří v eurech, banky hlásí výrazný nárůst eurových vkladů

Od loňského do letošního března přibyly v Bance CREDITAS a dceřiné Max bance vklady v eurech v objemu více než jedné miliardy korun. Největší zájem co do objemu i meziročního nárůstu mají klienti o eurový spořicí účet, výrazně rostou ale i běžné účty a termínované vklady. S poklesem úrokových sazeb pro korunové vklady lze očekávat, že vklady v eurech budou ještě populárnější.

Běžné účty jsou spíš transakční nástroj, typicky pro firmy obchodující se zahraničím nebo pro lidi s pravidelným příjmem v eurech. I u nich byl meziročně nárůst objemu na trojnásobek. „Ještě mnohem větší zájem je ale o depozitní produkty v eurech. Termínovaných vkladů v eurech bylo ještě před rokem minimum, avšak díky atraktivním sazbám až 3 % ročně se objem zvýšil pětinásobně a dál roste,“ říká ředitelka retailového bankovnictví Max banky Irena Jandíková.

Stejný trend hlásí i Banka CREDITAS. „Jednoznačně největší zájem je o spořicí účet, kde se objem vkladů našich klientů zvedl dokonce šestinásobně,“ popisuje členka představenstva Banky CREDITAS Ivana Pícková a dodává: „Dá se očekávat, že zájem o vklady v cizí měně poroste s tím, jak budou klesat úrokové sazby u korunových depozitních produktů.“

České domácnosti tradičně v cizích měnách ve srovnání se sousedy příliš nespoří. Podíl jejich cizoměnových depozit na vkladech v tuzemských bankách se pohybuje jen okolo 5 %. To je výrazně méně oproti například Polsku, kde je tento podíl kolem 12 %. Historicky nejvyšší podíl cizoměnových vkladů v českých bankách byl v době měnové krize v roce 1997 (cca 10 %). Postupně klesal na úroveň 3 % před začátkem pandemie Covid-19 a nyní opět vykazuje pozvolný růst.

Spoření v eurech ovlivňuje víc faktorů než vklady v korunách. Kromě úrokových sazeb zde hraje roli i očekávaný vývoj měnového kurzu. „Sazby na eurových vkladech jsou, s výjimkou termínovaných vkladů, ve většině případů nižší než na korunových. Případné posílení eura vůči koruně ovšem může tento rozdíl relativně snadno kompenzovat, jak ukázal vývoj v posledním roce. Záleží vždy na tom, co od spoření očekává samotný střadatel a jaký má motiv spořit v eurech. Jestli má příjmy v cizí měně, nebo „jen“ šetří na dovolenou nebo na nákupy v zahraničí,“ vysvětluje hlavní ekonom CREDITAS Petr Dufek.

Kdy podle bank dává smysl držet část úspor v eurech:

  • Když máte pravidelné příjmy nebo výdaje v eurech. Ušetříte na konverzích a ochráníte se před kurzovým rizikem.
  • Pokud často cestujete – pak se hodí i běžný eurový účet s platební kartou. Při platbách či výběrech se vyhnete nutnosti převodů.
  • Plánujete-li větší jednorázovou investici v eurech nebo pokud v této měně investujete pravidelně.
  • Počítáte ve výhledu s tím, že koruna bude spíše oslabovat a chcete se proti tomu zajistit.

 


(8. 5. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7127)