Banky tvrdí, že půjčování peněz v České republice má svá specifika. Lze prý ale vysledovat několik zásadních chyb, které Češi opakovaně dělají. A to pravděpodobně nejen spotřebitelé, ale i někteří podnikatelé. Ať už z neznalosti nebo z pohodlnosti. Podle průzkumu Sberbank vypadá situace následovně...
Mnozí Češi ve světě financí stále tápou. Velmi je zajímá úrok a chtějí jej mít co nejnižší. Pak jej ale rychle zapomenou a nemají o něm přehled. Až 66 % z nich neví, za kolik si vlastně půjčili v aktuální nebo minulé půjčce.
„Je překvapivé, že téměř sedm z deseti Čechů si nepamatuje, jakou sazbu mají či měli na své půjčce, ačkoliv ji považují za jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru. Ztrácejí tak možnost ušetřit, protože se neumí zorientovat, zda je v porovnání s aktuálními nabídkami na trhu jejich úvěr výhodný. Určitě klientům doporučuji, aby si před sjednáním půjčky udělali srovnání. A to i v případě, že již půjčku mají nebo své půjčky konsolidují – rozdíly ve splátkách mohou být i několik tisíc korun ročně,“ vysvětluje Roman Knaus, ředitel retailových produktů Sberbank CZ.
Češi si mnohdy nevybírají půjčky porovnáním parametrů výhodnosti. Polovina Čechů si vybírá půjčku od banky, od které má již nějakou službu. Ať už se jedná o běžný účet nebo hypotéku. Dalších 15 % si sjedná půjčku u banky, která jim půjčku aktivně nabídne, 14 % na základě reklamy a 8 % dá na doporučení známých či finančních poradců. Každopádně, všechny tyto parametry jsou jiné než racionální porovnání podmínek půjčky.
Češi mají podle Sberbank raději vrabce v hrsti v podobě vyššího úroku známého od začátku jednání o půjčce, než holuba na střeše – šanci na nižší úrok schválený za několik dní. To říká aktuální průzkum banky Sberbank mezi spotřebiteli. Přitom srovnáním a porovnáním, které lze dnes jednoduše provést na finančních srovnávačích, lze opět ušetřit zajímavé částky.